Już za niespełna miesiąc, a dokładnie 4. lipca rozpoczynają się 14. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO. Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „Jesteśmy”, co ma oznaczać otwarcie się na drugiego człowieka i wspólną odpowiedzialność za więzi i relacje. Po raz kolejny ambasadorką Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO została znana aktorka, Anna Mucha.
– Jest to festiwal, który ma szansę wprowadzać młodych pasjonatów do świata filmowego i mogę napomknąć, że jeden z tych pasjonatów, który wcześniej zdobył u nas nagrodę na jednym z wcześniejszych festiwali będzie realizował największy serial w tym kraju czyli „M jak Miłość” – powiedziała Anna Mucha, ambasadorka.
Personalia tegoż reżysera na ten moment są owiane tajemnicą, ale jego przykład pokazuje, że Kameralne Lato to idealna okazja dla początkujących miłośników filmu, by zaczerpnąć wiedzy i spotkać się z doświadczonymi przedstawicielami środowiska filmowego.
– Będziemy chcieli zaprosić Was na cykl spotkań z naszymi aktorami, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach zawodowych zarówno w przestrzeni teatru jak i w przestrzeni filmu, a mamy takich aktorów sporo – zapewniła Agnieszka Kołodyńska Iglesias, zastępca dyrektora teatru.
Tegoroczna edycja Kameralnego Lata odbędzie się w wielu ciekawych lokalizacjach. Miasto Kazimierzowskie ma stać się swoistym miasteczkiem festiwalowym. Oprócz tego projekcje, wykłady i spotkania będą odbywały się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego, zmodernizowanej Kamienicy Deskurów oraz na placu przed hipermarketem Castorama. Tematem tegorocznego festiwalu będzie profilaktyka społeczna.
– Będziemy skupiać się jak co roku na wątku alkoholowym, ale także poruszymy temat szeroko rozumianych e-zagrożeń i e-uzależnień czyli bezpieczeństwo dzieci w sieci, uzależnienie od social mediów. Coś o czym teraz w kontekście dzieci i młodzieży mówimy częściej niż przed pandemią – dodał Karolina Adamczyk, dyrektor festiwalu.
Mimo pandemii koronawirusa w tegorocznej edycji Kameralnego Lata będzie więcej projekcji niż miało to miejsce w latach poprzednich.
– Jesteśmy do waszej dyspozycji przez ten cały tydzień trwania festiwalu. Bardzo serdecznie was wszystkich zapraszam, a ze swojej strony mogę pochwalić się tym, że rzeczywiście to jest przede wszystkim festiwal warsztatowy, filmowy – uzupełniła Anna Mucha.
Z organizacji kolejnej edycji Kameralnego Lata w Radomiu zadowolony jest rzecz jasna jego gospodarz, czyli prezydent Radosław Witkowski. Głowa miasta nie kryła również radości z faktu, iż częścią festiwalu będzie zrewitalizowana Kamienica Deskurów.
– To jest naprawdę dobre miejsce do tworzenia kultury, ale też dobre miejsce do tego, żeby pokazywać nasze miasto z jak najlepszej strony. Stąd cieszy mnie to zaangażowanie szczególnie w rewitalizację Miasta Kazimierzowskiego – przyznał prezydent Radosław Witkowski.
Rozpoczynający się 4. lipca festiwal potrwa siedem dni.