“Na musicalovo” to projekt finansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, którego efektem będzie zrealizowanie krótkometrażowego filmu musicalowego. Od kwietnia w każdą sobotę uczestnicy warsztatów tanecznych, aktorskich oraz reżyserskich spotykają się w „Kuźni Artystycznej” przy ulicy Daszyńskiego 5. W ostatnią sobotę obyły się warsztaty taneczne oraz warsztaty reżyserskie z aktorami.
– Fajny pomysł, projekt ma mega fajny koncept. Wspaniała kadra, więc jest możliwość współpracy z bardzo dobrymi artystami i ambitną młodzieżą, także dla mnie same plusy – powiedziała Sylwia Żoładkiewicz.
Pani Sylwia Żołądkiewicz jest instruktorem hip-hopu, toteż finalnie sceny taneczne będą opierały się właśnie na wspomnianym hip-hopie. Oprócz tego nie zabraknie również miejsca na ludowe akcenty w postaci tradycyjnych elementów takich jak oberek.
– Na pewno przeplatane będą nasze tradycje w projekcie, ale skupiamy się głównie na współczesności i tańcu hip-hop – przyznała doświadczona instruktorka.
Śmiało można stwierdzić, że osoby będące w grupie tanecznej nie są przypadkowe, bowiem każdy z tancerzy ma już mniejsze bądź większe doświadczenie na scenie.
– Jest to niesamowita, zaangażowana i ambitna grupa młodych ludzi. Każde zajęcia dla mnie są mega inspirujące, mega mnie pchają do większego zaangażowania, do większych działań, więc myślę, że po wakacjach efekt końcowy będzie niesamowity – zapowiedziała Żołądkiewicz.
W minioną sobotę oprócz grupy tanecznej spotkała się również grupa reżyserska, która pod okiem Huberta Patynowskiego opracowuje scenariusz. Nad jego konstrukcją pracuje około 15 osób. Spośród grupy aktorskiej wybrane zostały, które zagrają w głównych rolach filmu.
– Uczestnicy warsztatów pracowali przez chwilę z potencjalnymi aktorami, więc mieli okazję ich poznać i znają też tekst, zarys scenariusza czyli treatment i drabinkę tak zwaną. Znają fabułę, znają postaci i wiedzą, kogo chcieli do tego przyporządkować – wyjaśnił Hubert Patynowski, sprawujący pieczę nad grupą aktorską.
Obecnie grupa reżyserska jest na jednym z najtrudniejszych etapów budowy scenariusza.
– Dzisiaj będziemy mieli warsztaty z reżyserii aktorów, co jest jedną z trudniejszych rzeczy w pracy reżysera, więc mam nadzieję, że po warsztatach będą po prostu świadomi tego, jaki jest warsztat reżysera jeśli chodzi o pracę z aktorem – dodał reżyser.
W wakacje uczestnicy projektu będą spotykać się w mniejszych podgrupach i pracować nad konkretnymi scenami. Czasu coraz mniej, bowiem zdjęcia zaplanowano na ostatnie dwa tygodnie sierpnia.
– Będziemy przez dwa tygodnie codziennie na planie w różnych miejscach Radomia kręcić. To będzie dla nas ważny moment, bo to, czego nie uda się nakręcić z końcem sierpnia, będzie trudne do zrobienia we wrześniu, bo zaczyna się szkoła. Jeżeli przeżyjemy zdjęcia, to będzie łatwiej, bo potem wchodzimy do etapu postprodukcyjnego – wyjaśnił Michał Grosiak.
Projekt zostanie zakończony uroczystym pokazem w sali kina studyjnego Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.