Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na radomskim Józefowie zaprasza na udział w bezpłatnym programie sfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który daje możliwość indywidualnej fizjoterapii osobom będącym po przejściu COVID19. Do programu zostaną zakwalifikowane osoby, które spełniają wszystkie wymagane kryteria.
I tak osoba ubiegająca się o udział w programie musi mieć skończone 18 lat, mieszkać na terenie województwa mazowieckiego, udzielić świadomej zgody na udział w programie oraz złożyć pisemne oświadczenie, iż nie jest ona obecnie uczestnikiem innego programu o podobnym charakterze. Ponadto należy spełnić również kryteria medyczne, których kwalifikację przeprowadzi fizjoterapeuta. Osoba aplikująca do udziału w programie musi mieć potwierdzone testem RT-PCR przejście COVID19. Ponadto muszą u niej występować duszności.
– Mamy dwa zespoły: zespół long-covid, gdzie objawy utrzymują się od 4 d o12 tygodni. I zespół post-covid, gdy objawy występują powyżej dwunastu tygodni i nie wiążą się rzecz jasna z innym rozpoznaniem. Te kryteria muszą być spełnione – powiedział Robert Kowalczyk, kierownik zakładu fizjoterapii.
Pełny cykl fizjoterapii będzie trwał 6 tygodni, a każdy proces będzie dostosowany do stanu zdrowia pacjenta.
– Wszystko zależy od pacjenta, bo ćwiczenia będą dostosowane na podstawie wyników badań czynnościowych. Jest pomiar ciśnienia, tętna, saturacji, skale subiektywne, obiektywne. Na tej podstawie dla pacjenta będzie ustalony program treningowy – dodał Kowalczyk.
Program rozpoczyna się wizytą, na której przeprowadzane są wspomniane badania. Te same pomiary zostaną wykonane również na sam koniec terapii, a otrzymane wyniki zostaną poddane szczegółowej analizie.
– Chcemy poprawić wydolność organizmu pacjenta, poprawić siłę mięśniową, wytrzymałość, zmniejszyć duszność, poprawić tolerancję pacjenta na wysiłek. To są te parametry, które nas fizjoterapeutów najbardziej interesują – wyjaśnił kierownik zakładu fizjoterapii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie.
Oprócz ćwiczeń wykonywanych podczas zajęć pacjent otrzyma informację o samej chorobie, porady, wskazówki oraz program treningowy do samodzielnego wykonywania w domu. Aby umówić się na wizytę należy zadzwonić pod numer 48 361 32 32.