W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym będzie można skorzystać z bezpłatnej diagnostyki osteoporozy, w ramach programu polityki zdrowotnej. Przedsięwzięcie jest finansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
– Chcemy Państwu pokazać jak bardzo jesteśmy otwarci dla mieszkańców naszego regionu, bo program jest skierowany do mieszkańców Mazowsza, jak bardzo aktywnie włączamy się w różne obszary funkcjonowania, bo osteoporoza to jest problem zdrowotny populacji, właśnie takiej jak jest w naszym kraju, jak jest w Europie, czyli populacji starzejącej się – powiedziała mgr Ewa Golonka, dyrektor, naczelna pielęgniarka.
Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego, która charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem złamania kości. Najczęściej dochodzi do złamania nadgarstka, trzonów kręgowych czy szyjki kości udowej.
– Ta choroba nie boli. O tej chorobie pacjenci często dowiadują się wtedy, kiedy nawet przy niewielkim wysiłku lub potknięciu doznają złamania kości, bo tam następuje właśnie w tym układzie kostno-szkieletowym demineralizacja tych kości, czyli te kości stają się kruche, łamliwe – podkreśliła mgr Ewa Golonka.
W ramach programu, dotyczącego profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy, przewidziane są konkretne działania. Zaplanowanych zostało przeprowadzenie trzech interwencji.
– Pierwsza jest to interwencja, która składa się z tego, że będą przeprowadzane działania informacyjne dla pracowników medycznych, druga interwencja – będą to działania informacyjne, edukacyjne dla populacji od 18 roku życia i trzecie, czyli przeprowadzenie łącznie edukacji, badań i konsultacji lekarskich dla osób, które będą mogły wejść do tego programu – wspomniała Wioletta Mantorska-Anus, kierownik Zespołu Techników RTG w MSS w Radomiu.
Aby zakwalifikować się do programu, muszą zostać spełnione konkretne kryteria.
– Pierwszym jest wiek. Kobiety, które skończą 65 lat, będą zakwalifikowane. Kobiety między 40-64, z tym, że tutaj muszą spełnić jeden z warunków medycznych, m.in. są to np. unieruchomienie, np. jeżeli taka kobieta przechodziła złamania – oznajmiła Wioletta Mantorska-Anus.
W przypadku mężczyzn należy mieć ukończone 75 lat, przy czym zostaną oni włączeni do programu jedynie wtedy, kiedy programem zostanie objęta cała populacja kobiet.
Ponadto, osoba chcąca przystąpić do programu musi mieszkać na terenie województwa mazowieckiego.
– Musi świadomie wyrazić zgodę na udział w naszym programie. Musi także złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest w danym momencie też w innym programie, który dotyczy tego samego lub podobnych i jest finansowany ze środków publicznych, i osoba, która nie miała w ciągu ostatnich 24 miesięcy wykonanego badania densytometrycznego szyjki kości udowej – dodała Wioletta Mantorska-Anus.
Po działaniach związanych z edukacją zdrowotną, u osoby zakwalifikowanej zastosowana zostanie metoda FRAX, mająca na celu oszacowanie 10-letniego ryzyka złamania. W zależności od wyników podjęte zostaną odpowiednie działania.
– W przypadku osób, które mają 5% lub więcej FRAX, jest wykonywane badanie densytometryczne, po czym następuje konsultacja lekarska i na tym etapie, jeżeli potrzebne są działania, to lekarz kieruje pacjentkę do poradni w ramach NFZ – powiedziała Wioletta Mantorska-Anus.
W przypadku braku konieczności podjęcia dalszych działań, udział osoby w programie kończy się na etapie konsultacji lekarskiej.
„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców województwa mazowieckiego” rusza od 1 września. Aby ustalić wizytę, należy zadzwonić na infolinię pod numer 48 361 36 00. Informacje dotyczące programu można znaleźć na ulotkach, plakatach, na stronie internetowej szpitala i na Facebooku.