Od 1 stycznia, 4 miastem w powiecie radomskim, jest Jedlnia-Letnisko. Przed Urzędem Miejskim nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablic urzędowych.
– Ja jestem pełen optymizmu i wierzę, że za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, ci, którzy byli sceptykami jeśli chodzi o tę decyzję, które podejmowaliśmy będą mówili tylko dobrze o naszym mieście i o tej decyzji – Piotr Leśnowolski, burmistrz Jedlni-Letniska.
Miasto zyskało tez nowy herb, sztandar czy flagę, która uroczyście zawisła przed budynkiem Urzędu Miejskiego. W polu czerwonym znajduje się złoty proporzec z chorągwią na drzewcu, czyli godło herbu Przerowa, a pod nim w lewo dwie skrzyżowane w literę V gałązki jodłowe złote.
– Tą całą pracę związaną z heraldyką, zleciliśmy historykowi, który pracuje w Komisji Heraldycznej, który tworzył ten herb. A herb nie jest łatwo stworzyć, szczególnie w takiej miejscowości jak Jedlnia-Letnisko, która nie ma jakichś zaszłości historycznych – dodaje burmistrz.
Jedlnia-Letnisko może teraz korzystać ze środków finansowania dedykowanych dla miast. Mimo zmiany statusu to dalej będzie mogła korzystać z finansowań dla miejscowości do 5000 mieszkańców, np. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
– Jako radni obecnej kadencji cieszymy się z tego, że mogliśmy się do tego przyczynić. Mamy symbole gminne, mamy herb, flagę, które mają swoje źródło w kartach jak gdyby na kartach historycznych naszego regionu. Jedlnia jest miastem – taki status uzyskała – mówi Sylwia Moskwa, przewodnicząca Rady Miejskiej w Jedlni-Letnisku.
Jedlnia-Letnisko znana jest ze swoich walorów turystycznych. Położona na skraju Puszczy Kozienickiej, przy Zalewie w Siczkach, który jest główną atrakcją, szczególnie dla przyjezdnych.
– Od kilku lat mówimy o czyszczeniu tego zbiornika i czynimy starania. W tej chwili jesteśmy na etapie rozmów z Wodami Polskimi, które dotyczą bardziej analizy dokumentacji technicznej, którą przekazaliśmy do Wód Polskich, więc już sprawy takie konkretne, techniczne i ja jestem przekonany, że dojdzie do realizacji tej inwestycji, oczyszczenia zbiornika – uzupełnia Piotr Leśnowolski.
W planach jest również bezpośrednie połączenie szlakiem Radomia i Jedlnię-Letnisko.
– Kolejna inwestycja, która musi być zrealizowana, żeby Jedlnia była jeszcze bardziej tą miejscowością turystyczną, to jest ścieżka pieszo-rowerowa z Siczek do Radomia. Mam zaakceptowane przez Mazowiecki Zarząd Wojewódzki porozumienie w tym zakresie – dodaje burmistrz.
Burmistrz Jedlni-Letniska wystąpił do prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego, o współfinansowanie dokumentacji technicznej. Prezydent wyraził wolę współpracy w tym zakresie.