Podczas Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 24 stycznia, radomscy radni nie zgodzili się na podwyżki opłat za odbiór odpadów, które proponował wcześniej prezydent Radosław Witkowski.
Dyskusja nad zwiększeniem opłat za odbiór usług komunalnych w naszym mieście, trwa już od kilku miesięcy. Zdaniem zastępcy prezydenta Jerzego Zawodnika, władze miasta wcale nie chcą narażać mieszkańców na zbyt wygórowane koszty, a samego sporu z którym mamy do czynienia, można było zawczasu uniknąć.
– Ja już wielokrotnie mówiłem, że miasto nie chce grosza więcej od mieszkańców, za odbiór odpadów komunalnych, niż to nas naprawdę kosztuję. To nie tylko te podatki wzrosły, ale dzisiaj paliwo niesamowicie drogie, a odbiór odpadów, to przede wszystkim transport tych odpadów, od mieszkańców na wysypisko i faktycznie te ceny trzeba regulować. Prezydent może podjął kiedyś niewłaściwą decyzję, bo jak można powiedzieć magistrat, miasto zarabiało na wywozie śmieci za rządów Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu, to prezydent powiedział nie, tak nie powinno być i obniżył tą opłatę. Trzeba było może tej opłaty nie obniżać – mówi Jerzy Zawodnik, zastępca Prezydenta Radomia.
Projekt uchwały jednogłośnie odrzucili radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy od samego początku sprzeciwiali się temu pomysłowi. Wynik głosowania skomentował Łukasz Podlewski, gość Macieja Zielińskiego w programie KONTRAST z 26 stycznia.
– Jeżeli śmieciarki będą podjeżdżać po papier nie raz na dwa miesiące, tylko raz na miesiąc, Pan uważa, że to wpłynie na odbiór odpadów ? Nie, to na pewno wpłynie na ceny, bo firmy będą musiały wykonać tych przejazdów kilkadziesiąt czy kilkaset razy więcej, ale jeśli nie będzie odpowiedniej kontroli, to po prostu będą przyjeżdżały częściej i nadal zabierały wszystko
Maciej Zieliński: Wobec tego, jak usprawnić ten system żeby on był skuteczniejszy, jeśli nie w ten sposób ?
– Prezydentem, czy wiceprezydentem odpowiedzialnym za funkcjonowanie wydziału jest Jerzy Zawodnik i niech Jerzy Zawodnik odpowie jak to zrobić – komentuje Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość w Radomiu.
Według projektu, nowe opłaty miały obowiązywać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku, a szacowane wpływy do budżetu miasta, miały się zwiększyć nawet o 40 %.