Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, już po raz dziesiąty w Polsce, a trzeci raz w samym Zwoleniu, odbyła się kolejna edycja Biegu Tropem Wilczym. Wydarzenie, podobnie jak w minionych latach przyciągnęło mnóstwo uczestników w różnym przedziale wiekowym, którzy za sprawą wspólnej rywalizacji postanowili oddać hołd poległym żołnierzom.
W ramach wydarzenia odbył się także bieg Enea na dystansie 5 kilometrów w którym udział wzięło niespełna 30 osób.
– Najlepszym sposobem nauki, jest nauka przez zabawę. Tu jest trochę elementów zabawy, trochę elementów nauki, trochę elementów sportu, ruchu, integracji (…) Enea ufundowała takie dosyć przyjemne nagrody elektroniczne, powerbanki, różne gry komputerowe. Także IPN wspiera tego rodzaju inicjatywy. Także to jest bardzo dobra forma i jeśli tylko mogę, to uczestniczę w takich przedsięwzięciach – mówi Marek Suski, poseł PiS
Wydarzenie poprowadził profesor Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN, który przedstawił historyczne znaczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, a za jego organizację,
odpowiedzialny był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Staropolski. Oficjalny patronat nad tegorocznym biegiem objęła Enea Wytwarzanie która, od lat czynnie angażuje się w wydarzenia kulturalne i sportowe w regionie.
– Enea jest dumna z tego, że może wspierać tak fantastyczne przedsięwzięcia, które mówią o patriotyzmie i o bohaterstwie. Bohaterstwie tych ludzi, którzy nie wahali się oddać życia za Ojczyznę. Mam nadzieje, że nigdy to pokolenie nie będzie musiało tego robić, ale młodzież musi mieć dobre wzory i to jest w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Jan Mazurkiewicz, wiceprezes zarządu Enea Wytwarzanie ds. korporacyjnych.
Oprócz kultywowania pamięci, o antykomunistycznej partyzantce i żołnierzach walczących z okupantem, tegoroczne wydarzenie miało również charakter zbiórki, z której środki przeznaczono na pomoc dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.
– Widać, że taka impreza połączona, historia jest połączona ze sportem, jest chyba na czasie, bo chodzi o zdrowie, o kondycje i o to, żeby wspólnie spędzać czas (…) No ale też w kontekście zagrożenia ze strony Rosji, która zaatakowała Ukrainę, gdzie też oni walczą teraz właśnie o swoją wolność. Więc wątek wyzwolenia i wolności od okupanta, jest cały czas aktualny, jak najbardziej – mówi Lidia Wierzbicka Przystanek Historia IPN – ZHR Puszcza Kozienicka
Podczas wydarzenia odczytano również list napisany przez Prezydenta Rzecz Pospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Prezydent podziękował wszystkim, którzy podtrzymują pamięć o minionych wydarzeniach.
Według posła Marka Suskiego, w związku z obecną sytuacją na Ukrainie solidarność z naszymi sąsiadami oraz kwestia integracji wśród wszystkich Polaków, są dziś potrzebne jak nigdy wcześniej.
– Jak widać, z tego ile osób dzisiaj przyszło na ten bieg, to znaczy, że jest wielka potrzeba, wielka potrzeba bycia razem, integracji, czucia się wspólnotą, a jednocześnie dzisiejszy bieg też był dedykowany obrońcom Ukrainy – mówi Marek Suski, poseł PiS.
Nagrody oraz upominki dla tegorocznych uczestników biegu ufundowała Enea Wytwarzanie, oraz Lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.