Niemalże stu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy znalazło schronienie w hotelu „Energetyk” w Kozienicach należącym do spółki Enea Wytwarzanie. O tym, jak wygląda zaangażowanie Grupy Enea w pomoc dla uchodźców mowa była na konferencji prasowej, która odbyła się przed hotelem „Energetyk”
– Dzięki pomocy parlamentarzystów lokalnych, zarządu Elektrowni Kozienice, jak i samorządowców, ten hotel, przy którym stoimy w całości został w szybkim tempie przystosowany do potrzeb uchodźców i w całości na ich rzecz udostępniony (…) Również wszystkie nasze ośrodki wczasowe zostały, dzięki akceptacji właściciela, czyli Ministerstwa Aktywów Państwowych i Sejmowej Komisji Energii, udostępnione na rzecz uchodźców – mówi Tomasz Siwak, wiceprezes zarządu Enei ds. handlowych.
W konferencji uczestniczył także poseł Marek Suski pełniący funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, który wskazywał na wielkie zaangażowanie i udział Państwa Polskiego w pomocy dla uchodźców.
– Mamy sytuację wyjątkową, wojnę tuż za naszą granicą i również tak, jak w przypadku COVID-u i pandemii, spółki Skarbu Państwa stanęły na wysokości zadania – pomagają uchodźcom (…) Tutaj jest nie tylko hotel, ale też zapewnione wyżywienie, a wkrótce będzie poszukiwanie miejsc pracy, bo chcemy, żeby te osoby czuły się godnie a godnie będą się czuć wtedy, gdy nie będą czuły, że są ciężarem, obciążeniem, tylko że będą mogły funkcjonować w polskim systemie pracy – mówi Marek Suski przewodniczący sejmowej komisji Energii i Skarbu Państwa.
Grupa kapitałowa Enea, od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę włączyła się w czynny udział pomocy uchodźcom. W swoich ośrodkach wczasowych Enea przygotowała blisko 400 miejsc przeznaczonych dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Hotel „Energetyk” jest właśnie jednym z takich obiektów.
– Wyposażyliśmy hotel w sale komputerową, w której właśnie się znajdujemy. Dodatkowo w punkt medyczny, żeby była stała opieka pielęgniarsko-medyczna. Sale medyczną dla dzieciaków, szczególnie tych najmłodszych (…) Specjalnie doposażyliśmy wszystkie pokoje, których jest 53 w tym hotelu. Także, w każdym pokoju jest lodówka, w każdym pokoju jest telewizor. W Każdym pokoju jest system dodatkowego wentylowania (…) Także robimy wszystko, żeby tym ludziom było jak najlepiej w tych ciężkich dla nich chwilach – mówi Tomasz Siwak, wiceprezes zarządu Enei ds. handlowych.
Poza pomocą materialną, w jaką włączył się zarząd i pracownicy Elektrowni Kozienice, dzięki współpracy z lokalnymi samorządami wszyscy uchodźcy zakwaterowani w hotelu „Energetyk” otrzymali już numery PESEL. Organizację tego procesu przyspieszyło uruchomienie punktu fotograficznego wewnątrz samego obiektu.
– Odpowiedzieliśmy na tą trudną sytuację w której znaleźli się Ukraińcy, udostępniliśmy swoje zasoby (…) Wszyscy nasi goście z Ukrainy już mają nadane numery PESEL, mają profile zaufane i dzięki temu mogą łatwo, w najbliższej przyszłości wkomponować się w system pracy na naszym terenie – mówi Jan Mazurkiewicz, wiceprezes zarządu Enei Wytwarzanie ds. korporacyjnych.
W hotelu uchodźcy mają zapewnione bezpłatne noclegi, pełne wyżywienie, opiekę medyczną sprawowaną m.in. przez lekarzy z Ukrainy, dostęp do tłumaczy, psychologa oraz pedagoga. Poruszanie się po hotelu ułatwiają tabliczki informacyjne w języku ukraińskim, a chętni mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19.