I Kongres Radom Przyszłości, to wydarzenie, jakiego w Radomiu jeszcze nie było. Dwudniowy kongres zorganizowano na terenie Lotniska Warszawa-Radom, a podczas jego trwania przedstawiciele świata nauki i administracji debatowali na temat zagadnień związanych z rozwojem i wyzwaniami gospodarki w regionach.
Organizatorem kongresu była Platforma Przemysłu Przyszłości
– Pierwszy kongres odbywa się na lotnisku w tym przełomowym miejscu dla całego Radomia i regionu i po to jest Platforma, po to my jesteśmy, żeby tego typu wydarzenia zauważać, a następnie z całą społecznością lokalną rozmawiać na temat przyszłości, na temat aspektów, na temat możliwości rozwojowych, jaka ta inwestycja przynosi dla całego regionu w takim znaczeniu PKB i tak dalej, ale także jako transferu innowacji, którym zajmujemy się na co dzień – mówi Robert Kłosowski, prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
Jednym z głównych tematów kongresu było radomskie lotnisko i szanse, jakie stwarza ono dla Radomia oraz naszego regionu. Podczas wydarzenia zaprezentowano szereg raportów, dzięki którym uczestnicy mogli usłyszeć o perspektywach związanych z tą przełomową dla radomian inwestycją.
– Radom w ostatnich latach tracił bardzo wielu mieszkańców, pokazują to dane statystyczne. Musimy zatrzymać odpływ, szczególnie młodych ludzi do Warszawy i zagranicę. Zrobimy to tylko wtedy, jeżeli w Radomiu będą powstawały dobrze płatne miejsca pracy, musimy się zastanowić nad tym i temu służą obrady dwudniowego kongresu, w jaki sposób wykorzystać szansę, jaką jest dla Radomia otwarcie lotniska – mówi Adam Bielan, poseł do Parlamentu Europejskiego
– Współpraca z nowymi partnerami, nowymi podmiotami, pokazanie, że lotnisko samo dla siebie tutaj nie będzie funkcjonowało w Radomiu, to ma być obiekt, który będzie magnesem i takim akceleratorem wszystkiego, co wokół może się zadziać i przemysłu, przedsiębiorczości, która tutaj wokół może nam wykiełkować i później współistnieć razem z lotniskiem – mówi Grzegorz Tuszyński, dyrektor Lotniska Warszawa – Radom.
W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele spółek skarbu państwa, ministrowie i radni oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
– W Radomiu są zdolni ludzie, są jeszcze ci, którzy pamiętają świetlność Radomia i te wszystkie różne techniczne fabryki, które były też motorem napędowym gospodarki radomskiej. Później niestety upadek wielu z nich, a dzisiaj odbudowujemy. Odbudowujemy rangę Radomia jako nowoczesnego miasta, które miejsca będzie nie tylko promowało, ale będzie też miało nowoczesny przemysł, a te wszystkie instytucje, które będą wspierać startupy właśnie temu mają służyć – mówi Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
– Jak najbardziej w przyszłym roku chciałbym wszystkich Państwa zaprosić na wydarzenie, na kongres. Nie będę ukrywał, że jeszcze nie wiemy gdzie on będzie i jaka będzie formuła tego wydarzenia, niemniej jednak na pewno również znajdziemy jakieś przełomowe miejsce, w którym to wydarzenie zorganizujemy – mówi Robert Kłosowski, prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
I Kongres Radom Przyszłości odbył się w dniach 1-2 października na terenie Lotniska Warszawa – Radom. Wydarzenie zostało objęte patronatem Honorowym Adama Bielana – Posła do Parlamentu Europejskiego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.