Zalewanie działki przez sąsiada to problem, które może mieć różne źródła. Często spotykanymi powodami są m.in. budowa zbiorników wodnych. Inny czynnik to zmiana ukształtowania terenu – podnoszenie poziomu działki czy budowanie nasypów. Zaniedbanie w konserwacji rynien lub instalacji odprowadzających wodę, np. przez ich zatkanie, także jest częstym problemem. Wreszcie, brak odpowiedniego systemu odwodnienia, a nawet jego zupełny brak, skutkuje zbieraniem się wody na sąsiadujących posesjach.
Gdzie zgłosić zalewanie działki przez sąsiada?
Gdy próby polubownego rozwiązania problemu zawiodą, warto zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji. Pierwszym krokiem może być skierowanie się do urzędu gminy lub urzędu miasta. Można złożyć pisemne zgłoszenie opisujące problem i dołączyć do tego dokumentację fotograficzną. W przypadku potrzeby inspektor budowlany przeprowadzi kontrolę, by ocenić, czy doszło do naruszenia przepisów.
Jeśli działania lokalnych urzędów nie przynoszą efektów, sprawę można skierować do sądu, który rozpatrzy powództwo o ochronę posiadania lub odszkodowanie. Niestety proces sądowy bywa długotrwały i często wymaga opinii biegłych, ale jeśli sprawa zostanie wygrana, sąsiad może zostać zobligowany do naprawienia szkód i pokrycia strat finansowych.
Zalewanie działki trzeba dokładnie udokumentować
Dokładne udokumentowanie problemu jest bardzo ważne niezależnie od wybranego sposobu zgłoszenia. Przydadzą się zdjęcia i filmy ukazujące problem w różnych warunkach pogodowych, raporty rzeczoznawców lub innych specjalistów potwierdzające nieprawidłowości, a także opisy sytuacji z dokładnymi datami zalewania, najlepiej poparte relacjami świadków.
Istotna jest również korespondencja z sąsiadem, która dokumentuje próbę rozwiązania sporu w sposób polubowny.
Jak uniknąć długotrwałych sporów?
Jeśli konflikt z sąsiadem jest napięty, warto rozważyć mediację jako podstawowy środek do osiągnięcia porozumienia. Mediator może pomóc w wypracowaniu kompromisu. To szybsze i mniej kosztowne rozwiązanie niż proces sądowy.
Mediacja często pozwala uniknąć przedłużających się spraw i osiągnąć zadowalający rezultat dla obu stron w miarę szybko. Dlatego warto podjąć próbę polubownego rozwiązania problemu, zanim skierujemy sprawę na drogę formalną.