Żurawina to owoc, który zasłużył na miano jednego z najzdrowszych w diecie. Jako bogata w składniki odżywcze wspomaga organizm w walce z wieloma schorzeniami. Jej regularne spożywanie pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy i zmniejsza ryzyko zawału.
Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwutleniającym żurawina wspiera odporność i działa korzystnie na kondycję skóry.
Bogactwo witamin i minerałów ukryte w czerwonym owocu
Małe, czerwone owoce żurawiny to źródło witamin A, C i z grupy B (B1, B2, B6). Oprócz tego zawierają antocyjany, polifenole, pektyny oraz sole mineralne, potas, wapń, fosfor i magnez. Dzięki temu żurawina wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a jej spożywanie pomaga w zapobieganiu i leczeniu infekcji dróg moczowych oraz kamicy nerkowej.
Ten owoc wspomaga oczyszczanie organizmu, przyspiesza metabolizm. Niskokaloryczność żurawiny sprawia, że stanowi ona świetną przekąskę podczas diety odchudzającej.
Jak wykorzystać żurawinę w kuchni?
Ze względu na swój cierpki smak żurawina rzadko spożywana jest w surowej formie. Doskonale sprawdza się w przetworach takich jak galaretki, dżemy czy nalewki. Konfitury z żurawiny są idealnym dodatkiem do dań mięsnych, serów lub deserów. Można ją również suszyć i dodawać do owsianki czy wypieków.
Aby złagodzić kwaśny smak owoców, przed przygotowaniem przetworów warto przemrozić żurawinę w zamrażarce przez co najmniej 6 godzin.
Polska potęgą w uprawie żurawiny
Największa plantacja żurawiny w Europie znajduje się w Polsce, w Nowinach na Podkarpaciu. Firma Fieldstone zarządza aż 42-hektarowym obszarem uprawy żurawiny wielkoowocowej, która jest zbierana metodą zalewania plantacji wodą i mechanicznego otrząsania owoców.
Żurawina to nie tylko zdrowie, ale i wszechstronność w kuchni, dzięki której posiłek zyskuje wyjątkowy charakter. Warto włączyć ją do codziennej diety i korzystać z jej niezliczonych korzyści.