Powstał nowy zespół poselski, który ma przekonać parlament do zmiany przepisów dotyczących marihuany. Zespół, liczący 18 osób, jest zróżnicowany politycznie – tworzą go posłowie z Polski 2050, KO oraz Lewicy. Na czele zespołu stoją Ryszard Petru (Polska 2050) i Klaudia Jachira (KO).
„Chcemy otworzyć dyskusję o depenalizacji” – mówi Jachira. Zdaniem zwolenników legalizacji zmiana podejścia do tego tematu może przyczynić się do bardziej sprawiedliwego systemu prawnego, który nie karze ludzi za błędy niestanowiące zagrożenia dla społeczeństwa.
W poszukiwaniu kompromisu
Ryszard Petru, który objął funkcję współprzewodniczącego zespołu, stwierdził, że ich celem jest znalezienie kompromisowego rozwiązania, które ma szansę na uchwalenie w parlamencie.
Wspomniał również, że jego zespół chce rozpocząć otwartą dyskusję w ramach koalicji rządowej, zwłaszcza że postawa PSL-u, które jest przeciwnikiem zmian, hamuje dalszą liberalizację przepisów.
Dekryminalizacja to nowa propozycja
Obecnie marihuana w Polsce jest legalna jedynie w celach medycznych, ale temat używania jej w celach rekreacyjnych wraca co chwilę. Zgłoszono propozycję dekryminalizacji posiadania 15 gramów marihuany oraz umożliwienia uprawy jednej rośliny.
Taki pomysł popiera Stowarzyszenie Wolne Konopie, które wnioskowało o rozpatrzenie petycji w tej sprawie. Co istotne, Sejmowa Komisja ds. Petycji nie odrzuciła tej inicjatywy, więc daje to nadzieję na dalszą dyskusję nad zmianami w prawie.
Na młodzież przepisy nie działają
W dokumencie przygotowanym przez Wolne Konopie zwrócono uwagę na nieefektywność obecnej polityki narkotykowej. Penalizacja posiadania marihuany nie powstrzymuje młodzieży przed jej używaniem, a jednocześnie obciąża system sprawiedliwości i policję. Zamiast skutecznie chronić społeczeństwo, wprowadza niepotrzebną kryminalizację obywateli.
„Uważamy, że zmiany w przepisach byłyby krokiem naprzód w kwestii praw człowieka” – czytamy w dokumencie. Komisja ds. Petycji wezwała premiera do zajęcia stanowiska w tej sprawie.