25 września będzie obchodzony Światowy Dzień Serca. Wcześniej, bo 22 września w Urzędzie Miejskim w Radomiu będzie można bezpłatnie wykonać badania, które pozwolą określić, czy z naszym sercem jest wszystko w porządku.
Światowy Dzień Serca obchodzony jest od 2000 roku. W ciągu ostatnich lat zmieniła się świadomość pacjentów na temat chorób serca, jak i również sposób ich leczenia, w tym również w Radomiu.
– Jeżeli pamiętamy 15 – 20 lat temu, to Radom był pustynią kardiologiczną. Nie było żadnych badań, nie było kardiologii, nie było kardiologów. W tej chwili są dwa szpitale i w tych szpitalach jest bardzo dobre wyposażenie techniczne, ośrodki służące do badań pacjentów i do ich leczenia, czyli angiografy. Wykonujemy zabiegi na tętnicach wieńcowych – powiedział Tadeusz Kalbarczyk, kierownik Pracowni Hemodynamiki w RSS.
Najczęstszymi przyczynami chorób serca są m.in. nadwaga, brak ruchu, cukrzyca.
– Następnym takim czynnikiem jest palenia tytoniu. Palenie tytoniu jest chyba najgorszą przyjemnością, jaką wymyśliła sobie cywilizacja. Inne rzeczy mniej może szkodzą na zdrowie. Natomiast palenie koszmarnie szkodzi na układ krążenia – dodał Tadeusz Kalbarczyk.
A jeżeli już poczujemy, że z naszym sercem dzieje się coś złego to natychmiast powinniśmy wezwać pomoc.
– Jeżeli pacjent ma ból, za mostkiem, to powinien wzywać pogotowie. Nie chodzić z tym bólem do przychodni, czy do jakiś lekarzy, tylko wezwać pogotowie i wykonać natychmiast EKG i inne badania biochemiczne żeby zobaczyć, czy nie jest to tworzący się zawał serca – zakończył Tadeusz Kalbarczyk, kierownik Pracowni Hemodynamiki w RSS.
Jeżeli pomoc zostanie udzielona w trakcie tzw. złotej godziny, to skutki zawału będą o wiele mniej poważne. Więcej na temat chorób serca i profilaktyki będzie można dowiedzieć w czwartek od godz. 9 do 14 w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Oprócz tego chętni będą mogli poddać się bezpłatnym badaniom poziomu cukru we krwi oraz sprawdzić ciśnienie tętnicze krwi.