W poniedziałek podczas sesji Rady Miejskiej w Radomiu zapadła decyzja o wprowadzeniu zmian w budżecie miasta na 2017 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasta Radomia. Jeden z punktów w tych dokumentach dotyczył opracowania projektu trzeciego odcinka trasy N-S, który ma być gotowy w 2020 roku.
Punkt dotyczący III etapu trasy N-S został włączony do budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej w ramach zadania dotyczącego budowy I etapu trasy N-S od ulicy Prażmowskiego do Żeromskiego oraz II od ulicy Młodzianowskiej do obwodnicy Południowej. Zgodę na to podczas głosowania wyrazili radni.
– Ważna decyzja, bo tak naprawdę to o ten odcinek zabiegali od wielu miesięcy mieszkańcy Radomia, mieszkańcy osiedla nad Potokiem i Gołębiowa. To odcinek, który powstanie do 2020 roku w ciągu całej trasy N-S skutecznie połączy osiedla północne, czyli Gołębiów i nad Potokiem z osiedlem Południe – wyjaśnił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
III etap trasy N-S ma przede wszystkim zmniejszyć ruch na ulicy Szklanej.
– Mamy świadomość zagrożeń jakie wynikają z potencjalnego, zwiększonego ruchu ulicą Szklaną, dlatego szybko reaguję na potrzebę naszych mieszkańców, na głosy mieszkańców ulicy Szklanej, osiedla nad Potokiem. Radni wprowadzili to zadanie do planu inwestycyjnego na kolejne lata i mam nadzieję, że już w tym roku rozpoczniemy projektowanie tej trasy – dodał prezydent Witkowski.
Oprócz tego podczas sesji prezydent Witkowski potwierdził, że 10 kwietnia ruszy nabór wniosków ws. radomskiego programu wymiany starych pieców węglowych, które są odpowiedzialne za emisję do atmosfery szkodliwych pyłów.
– Ruszamy z naszym radomskim programem likwidacji pieców węglowych. Pół miliona złotych w tym roku. Mam nadzieję, że ten program spotka się z tak dobrym przyjęciem, jak poprzednie edycje. Martwi i niepokoi to, że państwo wycofuje się z tego typu działań, nie wspiera samorządów, ale w dalszym ciągu będziemy zabiegać o to, aby kwota pieniędzy na to działanie była jak największa, żebyśmy prowadzili skuteczną politykę tych szkodliwych emisji – oświadczył Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
W sumie na likwidacje pieców węglowych w tym roku miasto przeznaczy pół miliona złotych.