Już po raz 15 w Radomiu zorganizowano Ogólnopolskie Targi Szkół Wyższych. W klubie Strefa G2 uczniowie szkół średnich mogli sprawdzić ofertę uczelni z Radomia, jak również z Kielc oraz Warszawy.
– Udało nam się zaprosić 23 uczelnie, ale wszystkich podmiotów jest ponad 30. Podmiotów dlatego, że zaprosiliśmy również takie instytucje, które pokazują, jak można robić karierę poza studiami wyższymi – poinformował Tomasz Magnowski, szkolny doradca zawodowy z ZST w Radomiu.
Targi od lat organizuje Zespół Szkół Technicznych w Radomiu. Całe przedsięwzięcia ma pomóc uczniom w wyborze ścieżki naukowej i zawodowej.
– Kiedyś myślałem o tym, żeby pomóc swoim maturzystom z Zespołu Szkół Technicznych. Natomiast pomyślałem sobie, że jeżeli będzie więcej maturzystów, to więcej uczelni będzie chciało pojawić się na tych targach. Skorzystają na tym moi maturzyści i skorzystają wszyscy ci, którzy tutaj przyjdą do nas i będą chcieli zapoznać się z ofertą – dodał Tomasz Magnowski.
W ciągu ostatnich lat zmieniły się zainteresowania uczniów, jeśli chodzi o wybór kierunków studiów.
– Ani technicznych ani humanistycznych. Coraz więcej pojawia się uczelni wojskowych i to jest pewien trend, który ostatnio jest zauważalny od ostatniego roku. Natomiast wszystkie inne uczelnie są rozłożone równomiernie, czyli zapraszać wszystkich tych, którzy mogą pokazywać bardzo różne kierunki ze względu na to, że mamy tu licea, technika i to jest takie zróżnicowanie, które jest niezbędne – stwierdził Tomasz Magnowski, szkolny doradca zawodowy z ZST w Radomiu.
W trakcie targów można było faktycznie zaobserwować duże zainteresowanie uczelniami wojskowymi.
– Przede wszystkim studentom oferujemy możliwość rozwoju jeśli chodzi o studia dotyczące bezpieczeństwa zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego oraz wojskowości, a także wydział zarządzania i dowodzenia, który jest jednym z naszych trzech wydziałów, pozwala na rozwój jeśli chodzi o umiejętności logistyczne, umiejętność zarządzania produkcją, zasobami, komunikacją, także transportem – oświadczył Krzysztof Krakowski z Akademii Sztuki Wojennej.
Nie brakowało też pytań skierowanych do przedstawicieli uczelni technicznych.
– Nasza politechnika oferuje bogatą ofertę. Oferujemy kierunki bardziej informatyczne, techniczno – pomiarowe typu budownictwo, architektura, oferujemy też logistykę. Więc ten zakres jest naprawdę szeroki. Każdy przyszły maturzysta coś dla siebie. Oczywiście tutaj liczy się rozszerzona matematyka głównie, więc to kierunki ścisłe – zakończyła Aleksandra Pasek z Politechniki Świętokrzyskiej.
W trakcie targów były również prowadzone wykłady z doradztwa zawodowego.