W piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” otwarto wystawę „PatRIOTki”. Ekspozycja składa się z kilkunastu portretów kobiet, które w inny sposób walczyły o niepodległość Polski.
– Był to czas, kiedy nie było wiadomo, kiedy ona nastąpi, więc, kobiety nie używały metod terrorystycznych , zaangażowane były właśnie w różnego rodzaju ruchy oporu wobec carskiej władzy nie tylko transportowały broń, dynamit , a także brały udział w zamach – powiedziała Anka Leśniak, autorka wystawy.
Zdaniem autorki wystawy, Anny Leśniak przekazem wystawy jest przede wszystkim uhonorowanie roli kobiet w walce o niepodległą Polskę.
-Tutaj ważny dla jest link między przeszłością, ponieważ wystawa jest na historii na pewnych faktach historycznych, ale można ją czytać z perspektywy poszukiwania śladów kobiecych. W tym roku mamy 100-lecie odzyskania niepodległości, a jednak ciągle za mało mówimy o kobietach, głownie o zasłużonych mężczyznach, o ojcach niepodległości, natomiast mało mówimy o matkach i o emancypantkach – oznajmiła Anka Leśniak.
Jak podkreśla autorka wystawy, Anna Leśniak trzy kolory sukien mają symboliczny charakter.
-Chciałam pokazać, że w tę działalność aktywistyczną z początku wieku na rzecz niepodległość, ale również rewolucyjną włączały się kobiety z różnych pokoleń . Były to też kobiety z różnych klas społecznych . kolory mogą kojarzy c się z flagą i a czerń z kolorem, sukien, który nosiły kobiety jeszcze z czasach zaborów, jako pewna forma oporu – podkreśliła Anna Leśniak.
Zdaniem kuratorki wystawy, Olgi Filanowskiej mimo że wystawa nawiązuje do historycznego kontekstu, porusza uniwersalna wartości.
Wystawa zachęca nas do tego,by podjąć refleksje na temat tego, jak byśmy się wtedy zachowali, kim byśmy byli w tamtych czasach, jaką postawę byśmy przyjmowali czy widzimy siebie na miejscu tych kobiet. Ponadto możemy zadać sobie pytanie :jakie postawy przyjmujemy dzisiaj, jaka jest nasza aktywność w sferze publicznej. Czym jest patriotyzm i jak kobiety w tej narracji patriotycznej siebie odnajdują – dodała Olga Filanowska, kuratorka wystawy.
Ekspozycję „PatRiotki” można oglądać do 30 listopada 2018 roku