Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Radomiu, Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu po raz kolejny organizują projekt społeczny, a mowa tu o „Niebieskim Tygodniu”. Ma on na celu uświadamianie każdej grupie, że osoby, które padły ofiarą przemocy domowej nie mogą pozostać bez wsparcia. To również akcja, która ma ograniczyć zjawiska i zachowania budzące powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia – tak m.in. o projekcie mówił Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.
– Niebieski tydzień jest formą edukacji, działania polegają głównie na profilaktyce. Ale może zdarzyć się, że w trakcie niebieskiego tygodnia podejmiemy jakieś kwestie związane z interwencjami – powiedział wyjaśnił Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.
Jak mówił Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu, podczas konferencji prasowej, przemoc w rodzinie jest wszechobecnym problem, można to nawet oszacować po liczbie założonych niebieskich kart, która niestety cały czas wzrasta.
– Do samego ośrodka interwencji kryzysowej w skali roku wpływa 1400 rożnego rodzaju spraw dotyczących problemów rodzinnych, w tym również przemocy – wyjaśnił Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.
Jak oznajmił Włodzimierz Wolski, przemoc w rodzinie nie skończy się sama, dlatego zainicjowano kolejny tego typu projekt. Każdy kto potrzebuje pomocy lub jest świadkiem nadużywania przemocy, zgłaszając się do wyznaczonych punktów otrzyma kompleksową opiekę.
– Mogą oczekiwać pomocy psychologicznej, porady prawnej, interwencyjnej, a dodatkowo mogą porozmawiać poza komisariatem z tzw. dzielnicowym – dodał Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.
Celem spotkania była również promocja związana z „Niebieskim tygodniem” i dotarcie do jak największej liczby mieszkańców.
– Nam zawsze taki cel przyświeca, że choćby jedna osoba, czy to kobieta, czy to dziecko, dzięki temu tygodniowi odłączy się z tego okręgu przemocy domowej. To już było warto – stwierdził Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.
Ponadto Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. uczulił, że przemoc lubi ciszę, dlatego tym bardziej tak ważny jest „Niebieski Tydzień”.
– Naszą rola jest taka żeby uświadamiać także osoby ze środowiska ofiar, które wyczuwają jakikolwiek problem. One nie muszą bezpośrednio zgłaszać się na posterunek w celu udzielenia zeznań, natomiast można przyjść uzyskać informację oraz wsparcie – dodał Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.
Jak podkreślili organizatorzy są to spotkania anonimowe
– Nasi pracownicy wspólnie naszych instytucji będą czekać na naszych mieszkańców w 2 lokalizacjach tj. w siedzibie zespołów przeciwdziałania przemocy, który działa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej – Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.
Przypomnijmy, ze „Niebieski Tydzień” będzie trwał do 29 marca.