Gościem programu ZDANIEM EKSPERTA telewizji Zebrra.tv był dr Artur Bartoszewicz, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który wyjaśniał dlaczego to w Radomiu powinno powstać lotnisko, które będzie pełniło rolę lotniska pomocniczego dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Okęcie ma swoje możliwości. W tym momencie szuka możliwości rozwojowych. Na początku wykonuje ruch w stosunku do lotniska w Modlinie, gdzie ma udziały. Sytuacja właścicielska i biznesowa jest tak skomplikowana, że jest to wszystko nie pewne, a w biznesie najważniejsze jest to, żeby coś było przewidywalne. Skoro lotnisko w Modlinie jest nieprzewidywalne – zostawmy je bo nie ma co tracić czasu i się bawić w różnego rodzaju gierki, które są z tym związane. Alternatywą jest Radom – wyjaśnia dr Artur Bartoszewicz.
Radomskie lotnisko ma infrastrukturę bazową – podkreśla Bartoszewicz.
– Infrastruktura, która jest infrastrukturą bazową nawet jeżeli ktoś powie – było nietrafioną inwestycją, upadło. Zainwestowano środki, stracono. Tak, ale jest infrastruktura. Jest to dawne lotnisko wojskowe. Są badania, są sprawdzone rozwiązania. Jest teren. Jest możliwość rozwoju. Jest infrastruktura dokoła komunikacyjna – mówi Bartoszewicz.
W kontekście budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Radom ma szanse stać się ważnym punktem na komunikacyjnej mapie Polski.
– To będzie bardzo duży hub, ale ten hub w różnych sytuacjach będzie potrzebował współpracy z gotowym, pełnym 24-godzinnym lotniskiem, które będzie możliwe do użycia w różnych sytuacjach. Oczywiście poza własną obsługą, jeżeli odrobimy prace domową czyli przez te 10 lat do czasu powstania CPK-u spowodujemy, że to lotnisko w Radomiu naprawdę zakorzeni się. Co to znaczy? Po pierwsze nie będzie traktowane jako ciało obce przez miasto. Gdzieś ktoś robi, bawi się w lotnisko. Nie – tłumaczy gość programu.
Cała rozmowa w programie ZDANIEM EKSPERTA z dr Arturem Bartoszewiczem dostępna jest na naszej stronie pod adresem www.zebrra.tv oraz na kanale 828 w sieci kablowej Vectra.