W siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu WORD i Samorząd Województwa Mazowieckiego podsumował i zaprezentował wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym akcje edukacyjną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.
– Naszym sztandarowym działaniem jest akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Akcja składa się z kilku paneli, gdzie poruszamy się po rowerowym torze przeszkód. Jest także nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każda szkoła, w której jesteśmy w ramach tej akcji wszyscy uczniowie są doposażeni w elementy odblaskowe – Marcin Ciężkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.
– Zestawy odblasków do bezpiecznego poruszania się już w ilościach kilkudziesięciu tysięcy sztuk trafiły do użytkowników z subregionu radomskiego. To bardzo cieszy, że przynosi to efekty, które widzimy później w statystykach – opowiada Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza.
Akcja rozdawania odblasków skierowana jest do najmłodszych uczestników ruchu drogowego – przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.
– Zgłaszają się do nas szkoły. Bardzo chętnie tam, gdzie możemy i dysponujemy czasem jedzie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Często też uczestniczę w tego typu akcjach i mam bezpośredni kontakt z dziećmi, które po takim spotkaniu z WORD-em, ze służbami, które również prowadzą różnego rodzaju zajęcia choćby dotyczące resuscytacji, pierwszej pomocy to daje taki efekt naprawdę wymierny. To jest również okraszone takim elementem zabawy więc dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tym. Myślę, że tego typu akcje mają sens – mówi Rajkowski.
W ramach wspólnych działań województwa i WORD zorganizowane zostały także szkolenia, podczas których młodzi kierowcy mogli dowiedzieć się tak w teorii jak i w praktyce jak radzić sobie z nagłymi sytuacjami na drodze.
– Najpierw mieliśmy część teoretyczną, gdzie były wykłady z neuropsychologiem, który tłumaczył nam różne aspekty. Dlaczego na przykład starsi kierowcy zachowują się tak, a nie inaczej na drodze. Bardzo ciekawe były wykłady. Później mieliśmy część praktyczną, gdzie uczyliśmy się np. hamowania centralnie przed przeszkodą, z ominięciem przeszkody, z jazda po łuku na mokrej nawierzchni. Różne tego typu nietypowe sytuacje – relacjonuje Małgosia Stanios, uczestniczka szkolenia.
Na koniec podsumowania wspólnych działań wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kozłowie, którzy przygotowali specjalny program artystyczny.