Już w piątek 7 lutego uczniowie w województwie mazowieckim zaczynają ferie zimowe. Czas wolny to okazja do wypoczynku. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego dowiedziała się, jak sprawić by był to również czas bezpieczny.
Dzisiejsze spotkanie które było tak naprawdę z zaangażowania wszystkich służb zespolonych pana wojewody czyli policji, straży pożarnej, ale też inspekcji transportu drogowego. Zaprosiliśmy też aby WOPR i przedstawiciel WOPR-u no i młodzież tak naprawdę pokazał, powiedział na co muszą zwrócić uwagę planując swoje bezpieczeństwo.- mówiła Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.
Uczniowie także widzą potrzebę organizacji tego typu spotkań.
Taka inicjatywa jest jak najbardziej w porządku i warto cały czas uświadamiać uczniów i nie tylko. Wszystkich trzeba uświadamiać o bezpieczeństwie w ferie i również poza takim okresem. Chodzi o nasze bezpieczeństwo, o nasze życie, dlatego wszystkie inicjatywy służące do tego by uświadamiać ludzi w tym bezpieczeństwie są bardzo dobre. Mi się wydaje, że osobiście mi pomogło to bardzo wiele. Chociaż może niektórzy pomyślą, że są to sprawy oczywiste, ale myślę że warto o takich rzeczach zawsze przypominać.- powiedział Jakub Król, uczeń IV L.O. w Radomiu
O edukację młodzieży zadbali też Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. A czy oni są gotowi na ferie?
Jesteśmy w centrum Polski w związku z tym ta komunikacja non-stop przemieszcza się naszymi drogami. Policjanci muszą być przygotowani do tych działań i tak też jest. Będą wzmożone kontrole, wzmożone patrole. Nie tylko kontrole, bo też będziemy służyć pomocą w sytuacji kiedy rzeczywiście dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia drogowego.- zapewniła kom. Emilia Kosma z Wydziału Ruchu Drogowego.
Jak zawsze w okresie zimowym dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa są pożary i tlenek węgla.
Dość dużo takich pożarów powstaje, tylko w styczniu było 556 pożarów w całym województwie mazowieckim. Niestety aż 11 osób już straciło życie, to jest tylko jeden miesiąc tego nowego roku. Do tego dochodzi zagrożenie tlenkiem węgla. Zatrucia, już 26 interwencji, 8 osób podtrutych, jedna niestety śmiertelnie, więc ten bilans pokazuje, że te zagrożenia są cały czas z nami.- przestrzegał mł. bryg. Karol Kierzkowski z mazowieckiej Straży Pożarnej.
W temacie bezpieczeństwa uczniowie nie pozostają obojętni. Młodzi ratownicy z SLWOPR-u przeprowadzili pokaz akcji w sytuacji zagrożenia życia.
Posiadamy również przy swojej organizacji oprócz ratowników, którzy są zgłoszeni do systemu jako grupa interwencyjna, młodzież, która bardzo nam pomaga. Jest to prawie 30-sto osobowy skład młodzieży zwanej „Młodzieżowy Klub Ratowniczy” przy naszym WOPR-ze, która również dzisiaj przeprowadziła taki pokaz jak działają. Oni po prostu ratują ludzkie życie. Jak widać na załączonym obrazku, chętni, gotowi zawsze nieść pomoc.- mówił Arkadiusz Gradowski, pełnomocnik zarządu WOPR Radom.
Jak przyznają organizatorzy spotkania o bezpieczeństwie mówić można bardzo dużo. Najważniejsze jednak by każdy z nas zachował czujność i wyobraźnię, a w razie potrzeby żebyśmy byli gotowi nieść pomoc innym.