Scena niczym z filmu wojennego to nic innego jak test końcowy podstawowego szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Nazywany Pętlą Taktyczną sprawdzian podsumowuje 16 dni ciężkiej pracy ochotników, którzy chcą zostać żołnierzami WOTu.
– Zorganizowaliśmy 10 punktów kontrolnych, które obejmują cały zakres dotychczasowych zagadnień szkoleniowych. To jest taktyka, szkolenie strzeleckie, szkolenie metodyczne, łączność oraz terenoznawstwo. Żołnierze są bardzo dobrze przygotowani do testu egzaminacyjnego, naprawdę włożyli bardzo duże zaangażowanie w podnoszenie swoich umiejętności szkoleniowych – mówi ppłk. Łukasz Baranowski – dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.
Każdy z żołnierzy ma do wykonania określone zadania, jak np. zakładanie maski przeciwgazowej, ładowanie magazynka czy pokonywanie terenu czołgając się.
– Celem przeprowadzenia pętli taktycznej jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia żołnierza, jego przygotowania do działań bojowych (…) żołnierze, tak jak na tym punkcie są egzaminowani z częściowego rozkładania broni. (pokryie 00246) Żołnierz na komendę „naprzód” ma za zadanie rozłożyć karabinek, który występuje w Wojskach Obrony Terytorialnej 5,56mm MSBS Grot. W ciągu 20 sekund powinien go rozłożyć do częściowego rozłożenia, I na komendę „gotów” melduje wykonanie zadania. Instruktor przeprowadzający ocenę na tym punkcie wypisuje mu ocenę i żołnierze z całą sekcją udają się na kolejny punkt kontrolny – wyjaśnia porucznik Maciej Urban, dowódca szkolenia podstawowego.
Szkolenie podstawowe tzw. „szesnastka” skierowane jest przede wszystkim do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą. Jak sama nazwa wskazuję, odbywa się ono przez 16 dni w trybie ciągłym. Natomiast szkolenie wyrównawcze, które skierowane jest do rezerwistów, odpowiada szkoleniu podstawowemu dla ochotników, lecz w założeniu przeznaczone jest dla żołnierzy rezerwy, którzy zgłoszą chęć podjęcia służby w WOT. Realizowane jest wyłącznie w trybie weekendowym, obejmując cztery 2-dniowe szkolenia.
Po zaliczeniu testu, oraz odbyciu przysięgi wojskowej żołnierze będą gotowi skutecznie wspierać lokalną społeczność.