Wystawa “Portrety i metafory życia” rozpoczęła kulturalną działalność wyremontowanej Kamienicy Deskurów. Wernisaż rozpoczął się w piątek o godzinie 18. Zjawiło się wiele osobistości radomskiej sceny polityczno-samorządowej. Swoją obecnością zaszczycił między innymi sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, który wręczył Mieczysławowi Szewczukowi kuratorowi wystawy, który przez prawie 30 lat był kierownikowi Muzeum Sztuki Współczesnej – Medal Gloria Artis Zasłużony dla Kultury.
– To jest dla mnie wielki zaszczyt, że w tym dniu szczególnym, kiedy uruchamiana jest Kamienica Deskurów oddawana jest do użytku mogę tu, jako senator RP wręczyć panu dyrektorowi jedno z najwyższych oznaczeń dla twórców kultury. Człowiek nieprzeciętny, człowiek wybitny, zyskał uznanie w oczach ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana profesora Piotra Glińskiego i dziś to jest szczególny również dzień, bo to są wyróżnienia, które nie są przyznawane tak często. Są przyznawane tylko i wyłącznie dla wybitnych postaci – mówi Wojciech Skurkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej
Gości wernisażu przywitali Leszek Ruszyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz prezydent miasta Radosław Witkowski.
– Rewitalizacja Kamienicy Deskurów to był absolutnie priorytetowy projekt, którego celem jest ożywienie Miasta Kazimierzowskiego. Ja bardzo cieszę się, że po 3 latach prowadzenia tej inwestycji, jesienią ubiegłego roku mogliśmy otrzymać pozwolenie na użytkowanie tego budynku. Od kilkunastu lat w Polsce ukuto takie powiedzenie „Europejska jakość” i mam nadzieję, że to co udało nam się zrobić wspólnie, przy udziale również środków unijnych, o tym będę mówił później, jest taką absolutnie europejską jakością jeśli chodzi o wymiar radomskiej kultury – dodaje Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Następnie prezydent Radomia uhonorował Mieczysława Szewczuka najwyższym odznaczeniem samorządowym – medalem Bene Merenti Civitas Radomiensis.
Medalem Pro Masovia zostali uhonorowani Mieczysław Szewczuk, jak również Adam Zieleziński, były dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adam Struzika, wyróżnienia wręczył wicemarszałek Rafał Rajkowski.
– To odznaczenie wręczane jest za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Serdecznie gratuluje – dodaje wicemarszałek.
– Chce serdecznie podziękować za wszystkie tutaj tak miłe słowa pod moim adresem 08:32 08:38 1979 roku zorganizowałem pierwszą wystawę sztuki współczesnej najwybitniejszych polskich ówczesnych artystów. Uświadomiłem sobie, że znakomite tradycje Radomia jako miasta wystaw sztuki, które tu odbywały się w latach 40 i 50 daleko uciekły z pamięci nas wszystkich. W związku z tym ta wystawa na której pokazaliśmy znakomite dzieła sztuki, które pożyczyłem z Muzeów i od artystów pokazała, przypomniała świetność tych wystaw historycznych – mówi Mieczysław Szewczuk, kustosz wystawy
Najnowsza wystawa Mieczysława Szewczuka to “Portrety i metafory życia”, stworzona we współpracy z Magdaleną Kołtunowicz. Wystawa „Portrety i metafory życia” została zorganizowana z okazji 30. rocznicy utworzenia w Radomiu Muzeum Sztuki Współczesnej – Muzeum powstało w maju 1991 roku. Zostało stworzone przez pokolenie Solidarności. artyści przekazali ponad 2,5 tysiąca darów, Na ekspozycji w Kamienicy Deskurów będą prezentowane głównie portrety i autoportrety, sceny z życia zwykłych ludzi czy przedstawienia ważnych wydarzeń w dziejach historii. Będzie też można oglądać prace, w których twórcy utrwalili pamięć o tragediach i ofiarach II wojny światowej, ukazywali obrazy życia w PRL-u oraz chcieli udokumentować wolnościowe zrywy rodzącej się Solidarności.
„Portrety i metafory życia” oglądać będzie można do października.