W środę odbyła się konferencja dotycząca przyznania pozytywnej opinii przez Polską Komisję Akredytacyjną w sprawie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Oceniono pozytywnie wszystkie 10 kryteriów.
Rektor przypomniał sytuację, jaka miała miejsce, kiedy to PKA przyznała kierunkowi lekarskiemu negatywną opinię.
– Kadry nie było, była niedostateczna. Nie było infrastruktury, nie było laboratoriów. Nie było Collegium Anatomicum, które było wymagane, bo komuś się wydawało, że lepiej jest zrobić inne rzeczy, które nie były akurat potrzebne, niż to, co wymagane było prawem – powiedział prof. dr hab. Sławomir Bukowski, rektor UTH w Radomiu.
Aby odbudować wydział, należało opracować odpowiednie procedury.
– Od września wzięliśmy się za robotę, dzisiaj mamy 12 klinik – wspomniał prof. dr hab. Sławomir Bukowski.
– Mamy świetną współpracę i z jednym szpitalem i z drugim – dodał.
Otrzymano pochwałę od PKA, za infrastrukturę i kadrę, która obecnie liczy 23 profesorów.
– Mamy szefów klinik, którzy jednocześnie u nas pracują. Wybitnych kardiologów, wybitnych laryngologów, chirurgów – podkreślił prof. dr hab. Sławomir Bukowski.
Do współpracy z wydziałem zaproszono także lekarzy lokalnych.
– Miałem czas, żeby zobaczyć i dookreślić, kto ma najlepsze predylekcje do tego, żeby współpracować ze studentami, patrząc się na ich doświadczenie zawodowe, na ich predylekcje o charakterze komunikacyjnym – oznajmił dr hab. n. med. Leszek Markuszewski, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na UTH w Radomiu.
– Nasi koledzy i koleżanki dzisiaj pracują w tych znakomitych zespołach klinicznych i również są asystentami na naszym wydziale – dodał.
Pozyskano również dużą kwotę pieniężną na rozwój.
– Pozyskaliśmy 11,5 miliona na budowanie infrastruktury wydziałowej. Następne pieniądze będą przychodziły do nas jako dostrzeżenie naszych codziennych prac, które budują dobrą przestrzeń uniwersytecką – powiedział dr hab. n. med. Leszek Markuszewski.
Niedługo nastąpi również odbiór Collegium Anatomicum.
– Za chwilę odbieramy najnowocześniejsze Anatomicum, nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy. To będzie rzecz unikatowa i piękna. Mówią o tym nie tylko służby techniczne, nie tylko ci, którzy odbierają tą naszą produkcję – stwierdził dr hab. n. med. Leszek Markuszewski.
Na kierunku lekarskim Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło 120 miejsc na studiach stacjonarnych, 40 na studiach niestacjonarnych i 6 miejsc dla obcokrajowców. 433 osoby złożyły dokumenty.