W dobie pandemii Mazowiecki Szpital Specjalistyczny musi zmagać się z wyjątkowo trudnymi przypadkami zachorowań, nie tylko na koronawirusa. Świadczy o tym niezwykle skomplikowana operacja, której podjęli się chirurdzy z radomskiego szpitala.
-To jest zabieg polegający na tym, że do rekonstrukcji ubytku pooperacyjnego czyli wyciętego nowotworu, musimy uzyskać tkankę z zewnątrz, a więc z okolicy i tutaj najczęściej stosujemy takie płaty tak zwane płaty skórno-mięśniowe albo skórno-powięziowe, które są przynoszone z innej lokalizacji z innej okolicy ciała(…)Taki zabieg trwa około kilku godzin, 7-9 godzin-mówi Kamal Morshed, prof. dr hab. n. med.
To pierwszy tego typu zabieg wykonany na Ziemi Radomskiej, w którym zastosowano do rekonstrukcji języka i dna jamy ustnej płat skórno-powięziowy z uda z mikrozespoleniem naczyń. Operację wykonali prof. Kamal Morshed oraz dr. Witold Olszański, wraz z zespołem. Pacjentem był 52-letni radomianin i trafił do szpitala z zaawansowanym nowotworem języka.
-Po trzech dniach, po czterech dniach pacjent już wstaje, chodzi, jest karmiony na razie przez sondę, sondę założoną przez nos do żołądka, ale to są już pacjenci po około tygodnia już dobrze się czują normalnie funkcjonują prawie. Po dwóch tygodniach do trzech tygodni od operacji pacjent zacznie normalnie jeść, pić-dodaje prof. Morshed
Kliniczny Oddział Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej przez ostatni rok wykonał ponad 100 operacji onkologicznych. W tym roku przypada 20-lecie istnienia oddziału w strukturach Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.