Właściciele mieszkań doskonale zdają sobie sprawę z konieczności wykupienia polisy, która będzie stanowiła ochronę dla posiadanego mienia. Niemniej jednak wokół ubezpieczeń mieszkaniowych narosło wiele mitów i nieścisłości, które sprawiają, że wybór odpowiedniej polisy staje się jeszcze trudniejszy. Oto aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Zakres ochrony – nie zawsze taki sam
Zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku różnego rodzaju polis mieszkaniowych może być zupełnie inny. Najprostsze, a zarazem najtańsze ubezpieczenia chronią głównie przed włamaniem i kradzieżą, pożarem czy zalaniem. Często możemy usłyszeć, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania osobom, które wykupiły polisę mieszkaniową, jednak najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje konkretnego zdarzenia losowego. W kontekście nieruchomości mieszkalnej trudno jest ocenić, jakie zdarzenia są bardziej prawdopodobne, a które mniej. Dlatego też dobrze jest wykupić polisę z szerokim zakresem ochrony ubezpieczeniowej, aby w razie sytuacji losowej móc pokryć powstałe straty. W tym celu warto sprawdzić ranking ubezpieczeń mieszkania na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/.
Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?
W przypadku ubezpieczeń mieszkania, wartość odszkodowania może zostać ustalona na kilka sposobów. Wszystko zależy przede wszystkim od charakteru szkody – innych kwot możemy spodziewać się, jeśli zajdzie konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu, innych zaś, gdy doszło do kradzieży sprzętu AGD. Ubezpieczyciel ustala wysokość szkody na podstawie wartości:
- rynkowej – porównując ceny podobnych sprzętów czy nieruchomości, jakie dostępne są na rynku,
- odtworzeniowej – kalkulując koszty, jakie potrzebne są do doprowadzenia poszczególnych elementów do stanu sprzed powstania szkody,
- rzeczywistej – od wartości odtworzeniowej odejmuje się kwotę, która prezentuje stopień zużycia.
Sposób, w jaki ustalana jest wartość odszkodowania, powinien zostać każdorazowo podany w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ma on bowiem niemały wpływ na to, w jakiej wysokości rekompensatę otrzymamy.
Wyłączenia, czyli czego nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania?
Kupując polisę mieszkaniową, warto zwrócić uwagę na wyłączenia. Dotyczą one sytuacji, w których odszkodowanie, pomimo powstania szkody, nie zostanie wypłacone. Przykładowo, ubezpieczyciel nie pokrywa wartości podatków, w tym podatku od nieruchomości, jaki właściciel mieszkania musi uiścić. Więcej informacji na temat podatków związanych z mieszkaniem znajdziemy na stronie internetowej https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/sprawdz-ile-zaplacisz-podatku-za-nieruchomosc/483.html. Wyłączenia dotyczyć mogą również:
- szkody o niskiej wartości,
- kradzieży cennych przedmiotów,
- szkód powstałych z winy właściciela,
- szkód powstałych w wyniku niedopełnienia przez właściciela mieszkania obowiązków wynikających z umowy.
Lista wyłączeń w przypadku konkretnych polis może okazać się znacznie dłuższa, dlatego też warto szczegółowo zapoznać się z nimi przed zakupem ubezpieczenia.