Już od kilku dobrych lat można zaobserwować w Polsce rosnące zainteresowanie tradycyjnymi sposobami przygotowywania żywności. Coraz chętniej robimy domowe przetwory i pieczemy chleby, kupujemy szybkowary, a nawet budujemy przydomowe wędzarnie. Zaopatrujemy się również w kociołki myśliwskie – idealne podczas spotkań z przyjaciółmi i wakacyjnych wyjazdów. Jak z nich korzystać? Co można ugotować w kociołku nad ogniskiem?
1. Co wyróżnia kociołki myśliwskie?
2. Kociołek żeliwny – jak z niego korzystać?
3. Pomysły na dania z kociołka
Kociołki myśliwskie zyskały na tyle dużą popularność, że dały początek nowej modzie i weekendowemu stylowi życia. Nie brakuje książek i stron poświęconych tak zwanemu „kociołkowaniu”, skąd można czerpać inspiracje. Skorzystaj także z naszych podpowiedzi.
Co wyróżnia kociołki myśliwskie?
Czym wyróżniają się kociołki żeliwne? Są to głębokie garnki z charakterystyczną, dokręcaną śrubami pokrywą. Taki sposób konstrukcji sprawia, że potrawy gotują się w nich, a właściwie duszą, przy podwyższonym ciśnieniu.
Na rynku znajdziesz kociołki wykonane z różnych materiałów, jednak najbardziej praktyczne, a jednocześnie popularne są wspomniane wyżej kociołki żeliwne nad ognisko. Mogą być w całości wykonane z żeliwa lub emaliowane wewnątrz. Miewają rozmaite pojemności, jednak z reguły, korzystając z kociołka myśliwskiego, jesteś w stanie przygotować pożywny posiłek dla kilkunastu osób.
Kociołek żeliwny – jak z niego korzystać?
Nie potrzebujesz wiele, by przygotować smaczny posiłek wprost z kociołka żeliwnego. Wśród niezbędnych akcesoriów znajduje się jedynie trójnóg, pozwalający podwieszać kociołki żeliwne nad ognisko, oraz długa łyżka, która ułatwi ci nakładanie porcji jedzenia. W kwestii składników: wszystko zależy od twojej wyobraźni. Kociołki żeliwne nadają się do przygotowywania mięsnych gulaszów, zup i wegetariańskich zapiekanek – kilka pomysłów znajdziesz poniżej.
Ważne, by przed rozpoczęciem gotowania żeliwny kociołek myśliwski natrzeć tłuszczem i wyłożyć liśćmi kapusty. Dzięki temu danie nie przypali się. Pamiętaj także, że naczynie nie powinno znajdować się bezpośrednio nad ogniem, a jedynie nad żarem.
Pomysły na dania z kociołka
Jak wykorzystywać kociołki żeliwne nad ognisko w praktyce? Wykorzystaj jeden z naszych pomysłów na smaczne dania.
Kociołek węgierski – gulasz
Gulasz to węgierskie danie narodowe, zazwyczaj przygotowywane z mięsa, papryki i cebuli. Poniżej znajduje się propozycja składników, ale pamiętaj, że możesz je dowolnie zmodyfikować, w zależności od gustu twojego i zaproszonych gości.
- 1,6 kg łopatki wieprzowej
- 4-5 różnokolorowych papryk
- 2 duże cebule
- 2 duże pomidory lub 1 puszka pomidorów
- 1 łyżeczka wędzonej sproszkowanej papryki
- sól, pieprz
- olej
- liście kapusty do wyłożenia kociołka
Mięso pokrój na nieco większą kostkę. Podobnie pokrój paprykę, a cebulę drobno posiekaj. Kociołek natrzyj olejem i wyłóż kapustę. Następnie wrzuć do niego cebulę, a gdy się podsmaży, dodaj paprykę oraz mięso. Smaż kilka minut. Dopraw, dorzuć pokrojone pomidory, a następnie przykryj i duś, aż mięso będzie miękkie. W razie potrzeby możesz dolać trochę wody lub rosołu.
Beskidzkie duszonki
Danie z kociołka nie musi być mięsne. Jeśli masz ochotę, możesz przygotować popularne na południu Polski duszonki – tym razem w wersji wegetariańskiej.
- 1 główka kapusty
- 1 kg ziemniaków
- 5 marchewek
- 3 pietruszki
- 4 łodygi selera naciowego lub kawałek selera korzeniowego
- 3 cebule
- 10 ząbków czosnku
- 30 – 40 dag grzybów leśnych, kurek lub boczniaków
- 2 łyżki kminku, cząbru lub majeranku
- 2 łyżeczki papryki wędzonej
- 5 liści laurowych
- ziele angielskie
- olej
Wszystkie warzywa obierz i pokrój na kawałki. Zewnętrznymi liśćmi kapusty wyłóż natłuszczony kociołek, a resztę posiekaj. Do naczynia wrzuć kapustę, marchewkę, pietruszkę, seler, pieczarki, cebulę, ziemniaki i wszystkie przyprawy. Wlej tyle wody, by przykryć warzywa, po czym zamknij naczynie. Duś około 60-75 minut, uważając, by danie się nie przypaliło.