W lipcu 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób, które urodziły się w 1953 roku. Wprowadza ona możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.
– Zmiana dotyczyła osób z rocznika 53, które przeszły na wcześniejszą emeryturę I ten fakt pomniejszał ich emeryturę powszechną. Z tych nowych przepisów na Mazowszu skorzystało 7400 emerytów, ZUS podwyższył im emeryturę, co więcej z wyrównaniem za te wszystkie zaległe lata I teraz w zależności od regionu ta średnia kwota wyrównania wyniosła od 10 do 10,5 tysiąca złotych dla oddziałów spoza Warszawy, czyli teren Płocka, Radomia, Siedlec, Ostrołęki, oraz ponad 11 tysięcy złotych dla 3 warszawskich oddziałów ZUS – mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim
Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, mogła złożyć wniosek o emeryturę powszechną w ciągu 6 miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Dzięki temu Zakład wyliczył świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.