Pompa ABS to ważny podzespół w układzie hamulcowym. Odpowiada ona za jego prawidłowe działanie. Wpływa na prawidłową, bezpieczną jazdę – nawet przy silnym, ekstremalnym hamowaniu (np. w warunkach zimowych). Reguluje ona ciśnienie w układzie hamulcowym i nie dopuszcza do blokady kół. Awaria pomp ABS zdarza się dość często. Niektórzy decydują się na kosztowną wymianę, a inni stawiają na regenerację pomp ABS. Co jest lepszym rozwiązaniem?
Najczęstsze objawy awarii pompy ABS
Oznaczeniem, iż doszło do awarii pompy ABS, jest najczęściej zapalająca się kontrolka ABS na desce rozdzielczej (może się zapalać i gasnąć na zmianę, migać). Nie jest to jednak reguła. Kontrolka nie zawsze sygnalizuje uszkodzenie któregoś podzespołu – czasem po prostu włącza się na skutek szybszej jazdy.
Najczęstsze objawy uszkodzonej pompy ABS, która wymaga regeneracji lub wymiany, to:
- szarpanie autem podczas hamowania,
- brak informacji o prędkości na liczniku samochodu,
- brak ciśnienia w instalacji ABS,
- trudne manewrowanie pojazdem (pojawia się blokada kół),
- wpadający w podłogę hamulec, który nie stawia oporu,
- problemy z hamowaniem na śliskiej powierzchni.
Jeśli zdarzy się którykolwiek z wymienionych problemów, należy udać się na kompleksową diagnostykę auta w specjalistycznym serwisie motoryzacyjnym, gdzie mechanicy zdecydują, co dalej: regeneracja pomp ABS czy wymiana.
Regeneracja pomp ABS – kiedy i dlaczego warto?
Awaria pompy ABS nie musi wiązać się od razu z kupnem nowego podzespołu. Jeśli usterka nie jest typowo sprzętowa (tzn. mechaniczna), najprawdopodobniej problem dotyczyć będzie elektronicznego osprzętu – sterownika. Wtedy koniecznością stanie się jedynie regeneracja pomp ABS, wykonana przez sprawdzonego, doświadczonego mechanika.
Owo rozwiązanie ma wielki plus – to dość tania i opłacalna opcja – a przynajmniej o wiele mniej kosztowna niż wymiana całego podzespołu. Poprawnie wykonana regeneracja pomp ABS to droga do sukcesu i gwarancja prawidłowo działającego układu hamulcowego. Istnieje jednak mała niedogodność – na skutek naprawy sterownika (najczęściej) żywotność całej pompy staje się krótsza o ponad połowę w porównaniu z nowymi elementami.
Jak wygląda regeneracja pomp ABS?
Proces regeneracji pomp ABS jest nieco skomplikowany. Pierwszy krok to odłączenie przewodów hamulcowych – dopiero po wykonaniu tej trudnej czynności można zdemontować podzespół. Doświadczony mechanik pamięta o dokładności, cierpliwości oraz swoim bezpieczeństwie podczas regeneracji pomp ABS.
Po wyciągnięciu pompy i dokonaniu naprawy poszczególnych elementów (zazwyczaj sterownika), należy napełnić ją nowym płynem hamulcowym. Ważnym krokiem jest także odpowietrzenie układu hamulcowego.
Kiedy lepiej wymienić pompę ABS?
Wymiana pompy ABS to całkowita odnowa układu hamulcowego. Na jej skutek otrzymujesz w całości nowy sprzęt, którego poszczególne podzespoły powinny być sprawne przez długi czas. W przeciwieństwie do regeneracji pomp ABS, wymiana będzie najprawdopodobniej potrzebna wtedy, gdy usterka w podzespole jest czysto mechaniczna. Uważa się, że pompa ABS to element niemal nierozbieralny – jeśli awaria dotknie innej części niż sterownik, nie ma innej opcji niż zakup nowego, całościowego elementu.
To jednak nie reguła – zdarzają się wyjątki. O wszystkim decyduje kompleksowa diagnostyka. To doświadczony mechanik zdecyduje, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.
Gdzie dokonać wymiany lub regeneracji pomp ABS?
Nie każdy warsztat oferuje wszystkie motoryzacyjne usługi, np. takie jak regeneracja pomp ABS. Wiele zależy od jego lokalizacji, umiejętności pracowników, dostępności części. Regeneracja pomp ABS w Radomiu (https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-389-regeneracja-pompy-abs/miasto-radom), Łodzi, Gdańsku, Elblągu powinna być łatwo dostępna. Gorzej z małymi miejscowościami. Większość warsztatów samochodowych oferuje – na pewno – wymianę podzespołu.