Unia Europejska wprowadza kolejne zmiany mające na celu redukcję zużycia plastiku. W ramach nowych przepisów producenci muszą przytwierdzać zakrętki do butelek. To już wywołało szeroką dyskusję. To jednak tylko pierwszy krok w szeroko zakrojonej strategii, która ma na celu ograniczenie jednorazowych plastikowych opakowań w Europie.
W 2021 roku każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wyprodukował średnio 36,1 kg plastikowych odpadów opakowaniowych, z czego tylko 14,7 kg poddano recyklingowi. Niepoddane recyklingowi plastikowe odpady trafiają na składowiska odpadów, są spalane lub zanieczyszczają tereny wokół nas: lasy, plaże, rzeki czy morza albo oceany.
Własne pojemniki w restauracjach?
Dyrektywa plastikowa wprowadza zakaz sprzedaży plastikowych sztućców, talerzy, kubków i słomek od 1 lipca 2024 roku. Restauracje i kawiarnie będą musiały umożliwić klientom pakowanie jedzenia na wynos we własne pojemniki.
Alternatywnie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić klientowi możliwość skorzystania z opakowania wytworzonego z materiałów innych niż tworzywa sztuczne lub opakowań wielokrotnego użytku.
Koniec ze zrywkami
Parlament Europejski przyjął nowe przepisy mające na celu dalsze ograniczenie zużycia plastiku. Zmiany dotkną restauratorów, producentów żywności i napojów oraz sprzedawców internetowych.
Od 2030 roku znikną małe buteleczki z kosmetykami w hotelach, jednorazowe opakowania na owoce i warzywa, foliowe woreczki na artykuły spożywcze oraz plastikowe opakowania na przyprawy w restauracjach.
Niebawem ruszy system kaucyjny
Unia Europejska zobowiązała kraje członkowskie do osiągnięcia 90-procentowej skuteczności w odzyskiwaniu opakowań plastikowych do 2029 roku. W Polsce system kaucyjny ruszy w 2025 roku.
Od stycznia przyszłego roku do każdej szklanej butelki zostanie doliczona kaucja w wysokości 1 zł, a do plastikowych butelek i puszek – 0,5 zł. Konsumenci będą mogli odzyskać kaucję przy zwrocie opakowania.
Do 2030 roku wszystkie kraje unijne są zobowiązane zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych o 5 proc. w porównaniu do 2018 roku oraz o 10 proc. do 2035 i o 15 proc. do 2040 roku.