Komisja do Spraw Petycji zaproponowała zmiany w przepisach dotyczących Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz ustawy – Prawo przedsiębiorców w celu uproszczenia procedur kontroli pracodawców oraz nadania PIP nowych uprawnień.
Wśród propozycji znalazło się zniesienie obowiązku okazywania upoważnienia przez kontrolerów oraz brak ograniczeń w prowadzeniu kontroli.
Nowe zasady
Jednym z głównych założeń nowelizacji jest możliwość przeprowadzania kontroli wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej inspektora. Obecnie standardowo inspektor pracy musi przedstawić zarówno legitymację, jak i upoważnienie do kontroli, co często wydłuża procedury kontrolne.
Taka zmiana może uprościć procedury, a jednocześnie nie wyłączyć prawa przedsiębiorców do zweryfikowania umocowania działalności kontrolera.
Kontrowersje i obawy
Kolejną zasadniczą propozycją jest dopisanie Państwowej Inspekcji Pracy do organów wyłączonych ze stosowania ograniczeń w prowadzeniu kontroli w celu uelastycznienia działań inspektorów.
W związku z tym już pojawiły się głosy, że projekt nowelizacji faworyzuje inspektorów kosztem przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich firm. Jej zdaniem rezygnacja z obowiązku przedstawiania upoważnienia może doprowadzić do nadużyć i zwiększenia poczucia niepewności wśród osób prowadzących działalność gospodarczą.
Konieczne zmiany
Eksperci zgadzają się, że przepisy dotyczące PIP wymagają zmian. Siemienkiewicz podkreśla, że obowiązujące przepisy już umożliwiają Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzanie w określonych sytuacjach kontroli bez uprzedzenia.
Zdaniem ekspertów, konieczne jest nie tylko uproszczenie procedur, ale także zwiększenie zasobów osobowych i finansowych PIP. Nowe propozycje powinny być przemyślane i oparte na analizie obecnych rozwiązań, aby uniknąć zastępowania sprawdzonych przepisów nowymi, które mogą nie spełniać oczekiwań pracodawców i pracowników.