Renta wdowia to świadczenie pieniężne, mające na celu wsparcie finansowe osób, które straciły współmałżonka. Jeszcze w 2024 roku planowane są istotne zmiany w systemie przyznawania tego świadczenia w celu lepszego dostosowania wsparcia do potrzeb osób owdowiałych.
Utrata partnera (partnerki) często prowadzi do trudności finansowych, z którymi wdowy i wdowcy muszą się zmierzyć.Główne zmiany w systemie rent wdowich proponuje lewa strona sceny politycznej. Jako powód podała potrzebę poprawy sytuacji finansowej seniorów po stracie współmałżonka. Przepisy mają wejść w życie już niebawem.
Nowe model
O rentę wdowią może ubiegać się osoba, która wypełni przesłanki z art. 70 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Nowy model renty wdowiej zakłada, że osoby uprawnione będą miały wybór między otrzymaniem pełnego świadczenia własnego lub pełnego świadczenia zmarłego partnera, z możliwością dołożenia połowy drugiej renty lub emerytury.
Maksymalna wysokość renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej emerytury.
Wariant kroczący
Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie tzw. modelu kroczącego. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wyjaśniła, że ta opcja zakłada stopniowe zwiększanie wysokości świadczenia przez 12 miesięcy:
- 15 proc. przez pierwsze sześć miesięcy po śmierci współmałżonka,
- 20 proc. przez kolejne pół roku,
- Pełne 50 proc. świadczenia współmałżonka (lub własnego) osoba uprawniona otrzyma po roku.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Prace nad wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących renty wdowiej są w toku. Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbyło się na początku lutego.
Oczekuje się, że nowe zasady wejdą w życie jeszcze w 2024 roku.
Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, roczne koszty wypłaty renty wdowiej na początek wyniosą 8–10 mld zł.