Polska to nie jest kraj dla przedsiębiorców – taki wniosek można wysnuć po lekturze raportu Global Business Complexity Index (GBCI).
W zestawieniu znaleźliśmy się na siódmym miejscu w Europie (UE) oraz dwunastym na świecie. To najwyższe lokaty na tle wszystkich sąsiednich krajów, z wyłączeniem Białorusi. Jednak w tym rankingu im wyżej, tym… gorzej.
Prowadzenie firmy w Polsce nie jest łatwe
Im wyższe miejsce na liście, tym system jest trudniejszy dla przedsiębiorców. I choć nasz kraj wypadł korzystniej niż w 2023 roku, to i tak klimat dla biznesu jest bardziej sprzyjający nawet w pogrążonej wojną Ukrainie. Wpływ na to ma fakt, że nasz wschodni sąsiad ma status państwa kandydującego do Unii Europejskiej.
„W związku z tym rząd wprowadza wiele ułatwień dla biznesu, a tempo reform jest bardzo szybkie. Dla przykładu, w przypadku samodzielnej korekty zeznań podatkowych nie są naliczane żadne kary. Ponadto wdrażane są atrakcyjne rozwiązania dla biznesu w obszarze IT, takie jak korzystne warunki podatkowe oraz automatyczna ochrona praw własności intelektualnej” – wylicza Joanna Romańczuk, dyrektor TMF Group na obszar Europy Środkowej i Wschodniej.
Wyzwania w Polsce
Prawo w Polsce zmienia się jak w kalejdoskopie, a to utrudnia prowadzenie biznesu. W tym samym czasie w Polsce za jedno z największych wyzwań uznaje się właśnie dostosowanie do systemu. Zdaniem ekspertki, przedsiębiorcy w naszym kraju mają obowiązek raportowania tych samych informacji wielokrotnie, do różnych instytucji. Ponadto towarzyszy temu ciągła zmienność prawa.
Przykłady:
- Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur, który miał wejść w życie w tym roku, ostatecznie przesunięto na 2026 rok.
- Polski Ład, który miał zły wpływ na wyniki Polski w ostatnich dwóch edycjach zestawienia GBCI.
Najlepsi i najgorsi
Patrząc na raport całościowo, trudniejsze niż w Polsce warunki dla przedsiębiorców panują m.in. w Grecji czy Francji. Za nimi znalazły się Kolumbia, Meksyk i Boliwia. W Europie nasz kraj wyprzedziły (ale w negatywnym tego słowa znaczeniu) Włochy, Belgia, Hiszpania oraz Chorwacja.
Na przeciwległym biegunie znalazły się:
- Wyspy Caymana,
- Curaçao,
- Dania,
- Hongkong,
- Nowa Zelandia.
Jako kraje przyjazne przedsiębiorcom postrzegane są również: Wielka Brytania, Holandia, Irlandia, Malta i Czechy.
Autorzy raportu z TMF Group skupili się na porównaniu sytuacji 79 obszarów, odpowiedzialnych za wypracowanie 93 proc. światowego PKB.