Przepisy krajowe i unijne wymuszają na mieszkańcach Polski modernizację systemów ogrzewania. Obecnie wiele uwagi poświęca się wymianie przestarzałych pieców węglowych, zwanych potocznie kopciuchami. Jednak na tym nie kończą się regulacje związane z poprawą jakości powietrza.
Kolejnym celem są kominki. W niektórych regionach Polski również będą musiały one zostać dostosowane do nowych norm lub wyposażone w specjalne filtry. Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z obowiązku modernizacji kominków. Sposób wdrażania tych przepisów różni się w zależności od województwa.
Województwa narzucają różne terminy i restrykcje
Wdrażanie przepisów antysmogowych przebiega w Polsce w różnym tempie w zależności od regionu. Na przykład województwo kujawsko-pomorskie wprowadziło zakaz użytkowania pieców na drewno i kominków rekreacyjnych, które nie spełniają norm ekoprojektu, już od stycznia 2024 roku. W Małopolsce podobne regulacje obowiązują od maja 2023 roku. Województwo pomorskie zakazało montażu nowych urządzeń niespełniających obecnych norm od stycznia br. Z kolei w Wielkopolsce i Łódzkiem mieszkańcy mają czas na wymianę lub modernizację pieców i kominków do stycznia 2026 roku.
Dostaniesz pieniądze
Osoby, które zdecydują się na wymianę starych urządzeń grzewczych, mogą skorzystać z rządowego programu „Czyste powietrze”. Dotacje można przeznaczyć na zakup nowoczesnych i ekologicznych urządzeń, takich jak kotły na pellet drzewny czy pompy ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie dofinansowania wymaga spełnienia określonych warunków. Nowe urządzenia muszą spełniać lokalne przepisy, w tym uchwały antysmogowe.
Czy kotły na pellet będą zakazane?
Wokół przyszłości ogrzewania drewnem i pelletem pojawia się wiele niejasności. Przykładem może być historia mieszkanki Mazowsza, która miała wątpliwości dotyczące instalacji kotła na pellet. Poinformowano ją, że od 2028 roku palenie drewnem będzie zakazane. Jednak prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, Adam Nocoń, jednoznacznie zaprzecza takim pogłoskom. Nie ma bowiem ogólnopolskich przepisów zakazujących instalacji kotłów na pellet, pod warunkiem że spełniają one normy emisyjne. Co więcej, nowoczesne kotły na biomasę, w tym na pellet, nadal kwalifikują się do dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze”.