Rekruterzy średnio otwierają 74 proc. otrzymanych aplikacji, czyli jedna na cztery pozostaje nieprzeczytana – wynika z badania przeprowadzonego przez eRecruiter i Great Digital.
W branży „rozrywka, kultura, sztuka” tylko 48 proc. aplikacji trafia pod lupę rekruterów. Natomiast w sektorze rządowym i publicznym aż 89 proc. zgłoszeń jest analizowanych przez pracodawców.
Brak odpowiedzi frustruje kandydatów
Jak długo trzeba szukać pracy, aby wreszcie ją znaleźć? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy to od wielu czynników: branży, sytuacji na rynku, doświadczenia, kompetencji i tego, jak zaprezentujesz się w CV i na rozmowie. Konkurencja również ma znaczenie – inni kandydaci mogą być po prostu lepsi.
Niestety w poszukiwaniu pracy problemem bywa bagatelizowanie CV przez potencjalnych pracodawców. Jedna czwarta osób poszukujących pracy nie otrzymuje żadnej odpowiedzi. To zjawisko jest alarmujące, zwłaszcza że 8 na 10 kandydatów woli otrzymać informację o odrzuceniu aplikacji niż pozostać bez kontaktu.
Aż 77 proc. osób twierdzi, że taka informacja pozwala im szybciej podejmować decyzje o dalszych działaniach.
Ile czasu zajmuje otwarcie CV?
Średni czas, jaki mija od momentu wysłania aplikacji do jej otwarcia, wynosi 8 dni. W niektórych branżach, takich jak turystyka, motoryzacja, czy ochrona środowiska, ten proces jest szybszy i trwa średnio 6 dni.
Z kolei branże telekomunikacyjne, edukacyjne oraz „rozrywka, kultura, sztuka” są najbardziej opieszałe – w tych ostatnich czeka się nawet 12 dni na otwarcie CV.
Długi proces rekrutacyjny to problem dla firm i kandydatów
Cały proces rekrutacyjny, od momentu złożenia aplikacji do zatrudnienia kandydata, trwa przeciętnie 49 dni. Oczekiwanie na ofertę pracy zajmuje przeciętnie około 20 dni.
Przewlekłe procesy rekrutacyjne mogą nie tylko zniechęcać kandydatów, ale również spowodować niepotrzebne koszty dla firm związane z nieobsadzonymi stanowiskami. Dostosowanie dynamiki rekrutacji do realiów rynkowych może zminimalizować to ryzyko.