Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że rolnicy będą powoływani na ćwiczenia wojskowe. Pierwotnie planowano, aby te szkolenia odbywały się już podczas tegorocznych wakacji, jednak na prośbę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) decyzję przesunięto.
Nowy harmonogram zakłada, że rolnicy będą powoływani głównie w okresie jesienno-zimowym, aby zminimalizować wpływ ich obowiązków związanych z wojskiem na prace w gospodarstwach rolnych.
Kiedy i kto otrzyma kartę powołania?
W sierpniu rolnicy nie zostaną powołani do odbycia ćwiczeń wojskowych, z wyjątkiem tych, którzy wyrazili zgodę na udział w szkoleniach. Pozostali rolnicy mogą liczyć na tymczasowe zwolnienie z tego obowiązku, jednak nie jest to decyzja ostateczna.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdołało wywalczyć opóźnienie powołań po to, by rolnicy mogli skupić się na zbiorach i innych pracach polowych, które w wakacje są najbardziej intensywne.
Ile trwają ćwiczenia wojskowe?
Przewiduje się, że średni czas trwania ćwiczeń wojskowych dla rolników nie powinien przekroczyć 7 dni. Jednak ostateczna długość szkolenia będzie zależeć od decyzji dowódców jednostek wojskowych.
Resort obrony zapowiedział, że w przypadku osób posiadających specjalne kwalifikacje ćwiczenia będą organizowane – o ile to możliwe – w weekendy. Taki harmonogram ma ułatwić pogodzenie obowiązków zawodowych z krótką służbą w armii.
6 tys. zł za ćwiczenia wojskowe
Rolnicy, którzy wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych, mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 6 tys. zł. Jest to kwota, która przysługuje uczestnikom szkoleń wojskowych i ma zrekompensować im czas spędzony poza gospodarstwem.
Dzięki temu rolnicy, którzy zostaną powołani do wojska, będą mogli skorzystać z tej rekompensaty finansowej, która zrównoważy im straty wynikające z przerwy w prowadzeniu działalności rolniczej.