Mija rok odkąd w naszym regionie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. W taki sposób o tym wydarzeniu informowaliśmy 16 marca 2020 roku.
Bezprecedensowa sytuacja zagrożenia epidemicznego zmieniła oblicze naszego miasta. Zamknięcie szkół, instytucji kultury i lokali sprawiło, że Radom opustoszał. Wiosna zastaje radomian w domach, ale to poświęcenie ma przynieść wymierne skutki. Zostając w domu chronimy siebie, chronimy też naszych bliskich. Ministerstwo zdrowia zachęca szczególnie seniorów aby ograniczyli kontakty towarzyskie a recepty pobrali telefonicznie. Póki co radomianie opierają się fali zachorowań, jedyny pacjent z potwierdzoną obecnością koronawirusa nie jest z Radomia i nie był pacjentem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Utrzymajmy tę tendencję, zostańmy w domach.
Zapowiadany początkowo na okresowy czas obostrzeń trwa już 12 miesięcy, a końca nadal nie widać. Wczoraj za trudy walki z pandemią pracownikom medycznym podziękował Radosław Witkowski.
-Chcę podziękować lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom, salowym, technikom, laborantom, fizjoterapeutom, ale też przedsiębiorcom, społecznikom i wszystkim organizacjom, które od samego początku, szczególnie w tej pierwszej fali koronawirusa, która byłą taka nieprzewidywalna i trudna do wyobrażenia, bo nie wiedzieliśmy absolutnie w którym kierunku zmierzamy. To ci właśnie ludzie przez rok w Radomiu przeciwdziałają i walczą z COVID-em.
Miasto wdrażało w tym czasie działania na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii.
-Wdrożyłem od samego początku program Bezpieczne Miejsca Pracy, który to program już pochłonął około 4 milionów złotych, ale to przede wszystkim ulgi dla przedsiębiorców, to też niepracująca przez wiele tygodni strefa płatnego parkowania i wszelkie inne udogodnienia, które zgodnie z literą prawa samorząd może przedsiębiorcom udzielać.- zaznaczył Radosław Witkowski.
Pomimo działań miasta i rządu krajobraz Radomia w ciągu ostatniego roku był w większości ponury i pozbawiony wielu wydarzeń, do których mieszkańcy zdążyli przywyknąć. Jak długo potrwają jeszcze obostrzenia i pandemiczna rzeczywistość? Miejmy nadzieję, że kiedy minie kolejnych 12 miesięcy covid-19 pozostanie jedynie smutnym wspomnieniem.