W sobotę, 2 lutego, w Muzeum Wsi Radomskiej obchodzono święto Objawienia Pańskiego. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w zabytkowym kościele, a następnie kopcono znak krzyża na belce stropowej chałupy.
Zdaniem Aleksandry Żytnickiej, etnologa z Muzeum Wsi Radomskiej, święto Matki Bożej Gromnicznej było niezwykle ważne przede wszystkim dla ludności wiejskiej.
– W tym dniu chodzono do kościoła z gromnicami, które zapalano podczas mszy świętej I wracano z tymi zapalonymi, poświęconymi świecami do swoich domostw – poinformowała Aleksandra Żytnicka, etnolog z Muzeum Wsi Radomskiej.
Jak podkreśla Aleksandra Żytnicka, etnolog Muzeum Wsi Radomskiej, poświęcona gromnica odgrywała dużą rolę w ludowej tradycji.
– Wierzono, że poświęcona gromnica miała bardzo duże znaczenie i wielką moc. Przede wszystkim chroniła przed żywiołami takimi jak: burze, przed piorunami, jeszcze przed epoką piorunochronów. Jeśli występowała burza to stawiano w oknie gromnicę.Gromnice wkładano także do ręki umierającemu.
Święto Matki Bożej Gromnicznej wiązało się także z licznym zwyczajami, które miały przede wszystkim chronić wiejską ludność przed nieszczęściami.
– Podczas przechodzenia z kościoła do gospodarstwo pilnowano, żeby ten płomień nie zgasł na gromnicy, więc trzeba było przejść z zapalona gromnicą do swojego domu. Gospodarze wykonywali znak krzyża właśnie tym promieniem na futrynie drzwi wejściowych, bądź na belce stropowej przy chałupie, po czym rozpalali ogień od tego płomienia w świecy. Gospodarze szli do bydła, robili znak krzyża i zapalali gromnicę. Było mnóstwo takich zwyczajów np. połykano dym takiej gromnicy – powiedziała Aleksandra Żytnicka.
Zdaniem Mari Markowskiej, członkini Zespołu Korzenie, święto Matki Bożej Gromnicznej doskonale symbolizuje chrześcijańską wiarę.
– Ma taką boską moc, jest oświeceniem naszego całego życia, drogi, przejścia przez życie, jeżeli także kończymy życie na tym świecie, dalej nas Matka Boska przeprowadza ze światłem, jest nam lżej, oświeca nam drogę. Wierzymy, że to jest światło i boża moc.
Podczas święta w Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowano również konkurs „Najpiękniejsza Ozdoba Choinkowa” podczas, którego uhonorowano kilkoro dzieci.