Wykonane przez Annę Laskowską zdjęcie biedronki, która walczy z mszycami zdobyło I miejsce w kategorii dorosłych w konkursie zorganizowanym przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne pod patronatem wiceprezesa Enei Wytwarzanie Marcina Łukasiewicza. Znakomitych prac było znacznie więcej, stąd też więcej nagród i wyróżnień.
Na konkurs organizowany przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, a współfinansowany przez Fundację Enea, wpłynęło 107 prac od 30 osób. Oceną fotografii zajmowała się Komisja Konkursowa w składzie: Jacek Tabor (M-ŚTO, przyrodnik, podróżnik), Radosław Gwóźdź (influencer, fotograf przyrody, podróżnik), Witold Strużyński (SGGW w Warszawie, naukowiec, specjalista w dziedzinie zwierząt bezkręgowych).
Dominowały prace osób dorosłych, dlatego w tej kategorii przyznano jedno miejsce I, dwa miejsca II oraz dwa miejsca III. Młodzież starsza reprezentowana była przez jedną osobę. Wśród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych postanowiono przyznać pojedyncze nagrody dla I, II, III miejsca oraz jedno wyróżnienie.
– Nadesłane prace dobrze i w sposób adekwatny odpowiadały założeniom konkursu, wiele prac pokazywało owady „świadczące” i wykonujące konkretną pracę. Były to najczęściej działania owadów zapylających, zbierających pyłek i nektar (motyle, pszczoły, trzmiele, chrząszcze). Zwycięska praca pokazała aspekt utrzymania równowagi w przyrodzie, ograniczając uciążliwość mszyc w rolnictwie, ogrodnictwie – mówi Jacek Tabor, prezes M-ŚTO – Uczestnicy wykazali się także dużą odwagą i determinacją fotografując owady społeczne, uzbrojone w żądła – wyróżniają się tutaj gniazda pszczół, os, szerszeni, bliskie kadry pracujących robotnic pszczół miodnych i trzmieli. Uwagę zwraca również ogromna różnorodność gatunkowa fotografowanych owadów. Dominowały pszczoły, trzmiele (z rodziny pszczołowatych), modliszki, motyle i ważki. Sfotografowano także owady z grupy prostoskrzydłych (pasikonik), mrówki. W kilku przypadkach tematem zdjęć były pajęczaki, które niestety nie należą do grupy owadów. Dzięki konkursowi udało się także potwierdzić liczną populację w okolicach Kozienic chronionej modliszki, stwierdzono obecność dość rzadkiego motyla oblaczka granatka.
Organizatorzy konkursu, w większości przypadków sami nadali tytuły charakteryzujące poszczególne zdjęcia, korzystając z wiedzy i nazewnictwa poszczególnych gatunków.
– Planujemy także wystawę zdjęć uczestników konkursu – w chwili obecnej w formie zdalnej.
W przypadku zaistnienia możliwości organizacji większego wydarzenia poinformujemy o miejscu wystawy i otwierającej ją uroczystości głównej. Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w tej cennej inicjatywie przybliżającej problematykę i piękno owadziego świata! – dodał Jacek Tabor.
Wyniki:
Kategoria – osoby dorosłe:
I miejsce – Biedronka żerująca na mszycach (autor: Wanda Laskowska)
II miejsce – Pszczoły pracujące w ulu (autor: Jerzy Wojtkowski)
II miejsce – Trzmiel zapylający pierwiosnkę (autor: Anna Kielich)
III miejsce – Praca na straży mrowiska (autor: Grzegorz Wojciechowski)
III miejsce – Pszczoła miodna i efekt jej pracy w koszyczkach (autor: Stefania Kowaluk)
Z uwagi na dużą liczbę nadesłanych prac, często równoważnych i cennych, wprowadzono dodatkową kategorię w postaci wyróżnienia wśród osób dorosłych.
Wyróżnienia – osoby dorosłe:
– Pszczoła samotnica na astrze (autor: Wacław Laskowski)
– Rusałka pawik na jeżówce purpurowej (autor: Barbara Gontarek)
– Błonkówka z rodziny osowatych (autor: Andrzej Kozłowski)
– Chrząszcz obsypany pyłkiem służącym do zapylania (autor: Wojciech Domagała)
– Pasikonik zielony w nietypowym środowisku (autor: Barbara Nabożny-Adamiec)
– Rusałka kratkowiec (autor: Jelena Jasek)
– Pszczoła miodna zapylająca kwiatostan maliny (autor: Joanna Budniak)
– Efekt pracy mrówek rudnic – mrowisko (autor: Filip Mozer)
– Czatująca ważka (autor: Sławomir Sałaciński)
Kategoria – szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce – Modraszek ikar (autor: Kamil Skawiński) i Czerwończyk na wrzosowisku (autor: Kamil Skawiński)
Kategoria – szkoły podstawowe:
I miejsce – Osy pracujące przy budowie swojego gniazda (autor: Michał Seredyn)
II miejsce – Bielinek pracujący przy zapylaniu kwiatów (autor: Natalia Mika)
III miejsce – Pszczoła miodna i trzmiel na aksamitce (autor: Julia Wiktoria Seredyn)
Wyróżnienie – Polowiec szachownica na lawendzie (autor: Nina Kwaśnik)
W celu przekazania nagród organizatorzy skontaktują się z osobami wygranymi i wyróżnionymi. W związku z sytuacją pandemiczną odbędzie się to prawdopodobnie za pośrednictwem poczty.