Jedne z najbardziej rozpoznawalnych radomskich budynków są już technicznie gotowe na przyjęcie zwiedzających. Mowa o kamienicach Gąski i Esterki przy Rynku. Od roku 1990 mieściło się tu Muzeum Sztuki Współczesnej.
-Takim podsumowaniem tych 30 lat działalności Muzeum Sztuki Współczesnej będzie organizowana przez nas wspólnie z panem Mieczysławem Szewczukiem wystawa najlepszych prac z kolekcji naszego muzeum. Będzie to taka przekrojowa prezentacja tych najlepszych dzieł, które udało się zgromadzić przez te 30 lat.- opisywała Magdalena Kołtunowicz, kustosz Muzeum Sztuki Współczesnej.
Otwarcie wystawy planowane jest na maj bieżącego roku. Później Muzeum Sztuki Współczesnej ustąpi miejsca nowej jednostce – Muzeum Historii Radomia. Remont oraz aranżację wystawy dotował samorząd województwa mazowieckiego.
-Przechodzimy do drugiego etapu, ciężko dzisiaj to oszacować, ale to z pewnością będzie koszt kilkunastu milionów złotych w sumie zainwestowanych w tą przestrzeń, jestem dobrej myśli, że niedługo się spotkamy, miejmy nadzieję, że nie w sytuacji pandemiczne, bez tych maseczek i będziemy mogli wspólnie zwiedzać i podziwiać wszystkie eksponaty, które będą tu prezentowane.- mówił Rafał Rajkowski.
Tylko na renowację budynku Urząd Marszałkowski przeznaczył niemal 8 milionów złotych. Wicemarszałek województwa zwracał także uwagę na pozostałe inwestycje, które zmieniają oblicze Miasta Kazimierzowskiego.
-Patrzę na wprost, na przepiękną fasadę budynku Muzeum Jacka Malczewskiego. Dziś odnowione dwie kamienice, najstarsze w mieście, Gąski i Esterki. Patrzę również na kamienicę Deskurów, wspartą finansowo ze środków unijnych w ramach RPO. Przepiękny budynek, który dzisiaj już bardziej zachwyca niż przeraża, ale również patrzę na dwie kamienice obok, dofinansowane również ze środków dyspozycji samorządu województwa mazowieckiego.- wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Po trwających trzy lata pracach teraz nadszedł czas na organizację Muzeum Historii Radomia.
-Mamy bardzo szczegółowy scenariusz, projekt tego wszystkiego, prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ogłosimy przetarg na realizację tego muzeum. Termin mamy bardzo krótki, do końca czerwca 2022 roku zaprosimy tu już państwa i muzeum będzie otwarte dla zwiedzających.- zapowiadał Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Ekspozycja Muzeum Historii Radomia ma należeć do najnowocześniejszych w Polsce.