Budowa przestrzeni biurowych, renowacja zabytkowych wiatraków oraz zupełnie nowa inwestycja – dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek przedstawiła plany skansenu na najbliższe lata.
-Jesteśmy w trakcie tworzenia koncepcji przedprojektowej na budowę naszego biurowca, to jest bardzo takie duże słowo, ale takich pomieszczeń biurowych z taką strefą wejścia do Muzeum Wsi Radomskiej. Na pewno zmieni się ta część muzeum od ulicy Stawowej, tam będzie ten budynek, on będzie połączony z obecną kasą, skonfigurujemy go tak, aby wizualnie był bardzo podobny do architektury ludowej, która już istnieje na terenie MWR.- mówiła Ilona Jaroszek.
Goście muzeum będą mogli też korzystać z nowego parkingu, który powstanie od strony ulicy Stawowej, na działce należącej do samorządu województwa mazowieckiego.
-Szykujemy się do renowacji czterech wiatraków, to będzie projekt unijny. Nie mamy jeszcze podpisanej umowy z mazowiecką jednostką, ale z tego co zostałam poinformowana przez dyrektora mazowieckiej jednostki, pod koniec maja, czyli już niebawem, taka umowa powinna się pojawić i myślę, że w trzecim kwartale prace rozpoczniemy.- zapowiada dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Renowacja wiatraków to duże przedsięwzięcie, w związku z czym prace mogą potrwać do końca 2023 roku. Na tym jednak nie kończą się ambicje radomskiego skansenu.
-Chcemy aby powstało w muzeum małe miasteczko. Już spieszę wyjaśnić, małe miasteczko to jest takie odzwierciedlenie rynku małego miasta, gminy miejsko-wiejskiej. Nie możemy tego przyrównać do miasta Radomia, bo nasz rynek zupełnie inaczej wygląda, ale jakbyście państwo pojechali może do takiego miasta jak Wyśmierzyce koło Radomia, czy Mogielnica czy Szydłowiec i cofnęli się 200 lat do tyłu to tam byście zobaczyli stary rynek.- tłumaczyła Ilona Jaroszek.
Obecnie w kilku instytucjach w Polsce można zobaczyć wizualizację tego typu zabytku.
-Zachęcam do odwiedzenia stron internetowych innych instytucji, to znaczy też muzealnych, skansenowskich, m.in. Lublin bądź Sanok czy Nowy Sącz i tam można zobaczyć jak takie małe miasteczko wygląda. Na to jest potrzebna bardzo duża powierzchnia, my chcemy przeznaczyć prawie cztery hektary.- poinformowała zarządzająca skansenem.
Jak mówi się wstępnie na aranżację rynku dawnego miasteczka może zostać przeznaczone około 10 milionów złotych.