Ponowne otwarcie instytucji kultury szczęśliwie zbiegło się z planowaniem dorocznej Nocy Muzeów. Ta wyjątkowa dla kultury data przypadnie w tym roku na sobotę 15 maja. Radomskie muzea i centra sztuki już zapraszają zwiedzających:
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia:
Tego dnia instytucja będzie zamknięta w stałych godzinach, na zwiedzanie zapraszamy od 18.00 do 23.00 (ostatnie wejście na ekspozycje o godzinie 22.30.)
Goście będą mogli zobaczyć aktualne wystawy: Sławomira Marca pt. „Otchłanie i labirynty” oraz Ryszarda Waśki pt. „Piękno idei”.
Na zewnątrz Elektrowni, w ramach cyklicznego projektu pt. „Kadry pod napięciem”, udostępniony zostanie mural Franciszka Maśluszczaka pt. „Podziwianie”.
Podczas Nocy Muzeów ogłoszone zostaną wyniki konkursu fotograficznego „Tańcz”.
Będzie to również jedna z ostatnich szans, aby na tarasie Elektrowni obejrzeć tańczącą rzeźbę Marii Koras.
Po intensywnym zwiedzaniu zapraszamy na patio, gdzie w otoczeniu malarstwa Franciszka Maśluszczaka będzie można odpocząć przy kawie i domowym cieście z Café Elektrownia.
Wielbicieli sztuki i książek zachęcamy do odwiedzenia naszej księgarni, w której znajdą się wszystkie nowości wydawnicze Elektrowni.
Zwiedzanie wystaw będzie się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym oraz z zachowaniem limitu 50 osób przebywających jednocześnie na salach wystawowych.
Na zewnątrz budynku zostanie zamontowany ekran, na którym osoby oczekujące na wejście będą mogły obejrzeć koncerty, wywiady z artystami i dokumentacje wystaw, które odbyły się w Elektrowni.
Wstęp – 1 zł
Noc u Gombrowicza
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na wystawę Gombrowiczowskich plakatów, przygotowanych przez artystów z całego świata. Wystawa jest efektem konkursu zorganizowanego w 2019 roku. Wcześniej prezentowana była m.in. w Warszawie i w Paryżu, a teraz, po przymusowej epidemicznej przerwie, pokazana zostanie we Wsoli. Dostępna będzie także stała ekspozycja placówki poświęcona pisarzowi.
Tego dnia muzeum będzie czynne od godziny 10.00 do 22.00. W tym czasie dostępna będzie oczywiście także stała ekspozycja muzeum. Można na niej zobaczyć m.in. pióra, którymi posługiwał się W. Gombrowicz, jego maszynę do pisania, tekturową podkładkę, która (jak twierdził) przynosiła mu szczęście, a także tak niezwykłe przedmioty jak np. wannę z mieszkania Witolda i Rity Gombrowiczów w Vence na południu Francji czy nocnik, który pisarz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza.
W placówce obowiązują ograniczenia związane z sytuacją zdrowotną, np. jednocześnie wewnątrz muzeum może przebywać maksymalnie 10 osób. Aktualny regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie internetowej muzeum.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Muzeum przy radomskim Rynku otwiera we wtorek 11 maja dwie wystawy. Pierwsza z nich nosi tytuł „Dzikie Ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego” i przygotowywana jest przez kierownika Działu Przyrody Marka Słupka, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych i Nadleśnictwem Radom. Głównym założeniem wystawy jest zaprezentowanie dokonań legendarnego przyrodnika, który związany był z Kresami i Radomiem. Leopold Pac-Pomarnacki to radomski przyrodnik, leśnik, ornitolog i myśliwy. Druga wystawa to „Gawęda Tatrzańska Tytusa Chałubińskiego”, której kuratorem jest Grzegorz Kościelniak z Działu Oświatowego. Zwiedzający zapoznają się bliżej z postacią doktora Tytusa Chałubińskiego, urodzonego w Radomiu współtwórcy Towarzystwa Tatrzańskiego i jednego z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Już dziś serdecznie zapraszam licząc na to, że muzea zostaną otwarte, a nasi zwiedzający będą mogli zobaczyć te wystawy na żywo – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Druga ekspozycja to „Gawęda Tatrzańska Tytusa Chałubińskiego”. Tytus Chałubiński to urodzony w Radomiu polski lekarz, profesor patologii, botanik, działacz społeczny i polityczny, filantrop, wykładowca akademicki, filozof medycyny, taternik i miłośnik przyrody, powstaniec węgierski, pisarz. Jako pierwszy lekarz pochodzenia polskiego zdobył międzynarodową sławę i poważanie. – Wystawa to zbiór pamiątek po doktorze, obrazów przedstawiających różne miejsca jego życia, a przede wszystkim jego ukochane Zakopane. Zwiedzający zobaczą oryginalne, należące do doktora stetoskop i inne akcesoria medyczne, okulary, laskę czy ciupagę. Przedstawiony zostanie także wątek radomski, bowiem właśnie w Radomiu urodził się Tytus Chałubiński. Centralnym punktem ekspozycji będzie zaaranżowany gabinet Tytusa Chałubińskiego – mówił Grzegorz Kościelniak, kurator wystawy.
O ofercie Muzeum im. Jacka Malczewskiego na Noc Muzeów będziemy jeszcze informować.