Do wyremontowanej Kamienicy Deskurów ponownie ma wracać życie. Już niebawem powstanie tu pierwsza wystawa zatytułowana “Portrety i metafory życia”.
– To jest bardzo ważny moment i to jest ważny moment z wielu powodów. Po 1 rozpoczynamy działalność kulturalną w Kamienicy Deskurów, a to był jak państwo pamiętacie jeden z niezbędnych warunków do tego, aby przywrócić Radomianom Miasto Kazimierzowskie, aby to serce Radomia właśnie tutaj biło. Mówiliśmy o tym od początku tego projektu – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Wystawa “Portrety i metafory życia” to kolekcja Mieczysława Szewczuka, który kompletował ją przez wiele lat. Będzie można podziwiać obrazy takich twórców jak Edward Dwurnik, Jerzy Nowosielski czy Wojciech Fangor.
– To jest jednak ponad 30 autorów. Niestety, w tej sali ściany są niskie i musimy ciągle rezygnować z kolejnych prac bo one się nie mieszczą na tych ścianach – dodaje Mieczysław Szewczuk, kurator wystawy.
„Portrety i metafory życia” zostały zorganizowane z okazji 30. rocznicy utworzenia w Radomiu Muzeum Sztuki Współczesnej. Na wystawie w Kamienicy Deskurów będą prezentowane głównie portrety i autoportrety, sceny z życia zwykłych ludzi czy przedstawienia ważnych wydarzeń w dziejach historii.
– Jest to obok Jacka Malczewskiego, inna kategoria, ale to jest flagowa wystawa i flagowa kolekcja sztuki współczesnej. Zobaczycie państwo na niej perełki – dodaje Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
– Jeżeli chodzi o prace, które wpisują się w obchody Radomskiego Czerwca to szczególnie warto zwrócić uwagę na dwie prace: Edwarda Dwurnika pt.: „Radom” z cyklu Podróże Autostopem i praca Jerzego Beresia, jest to rzeźba, która powstała właśnie bezpośrednio po tych wydarzeniach Radomskiego Czerwca – Magdalena Kołtunowicz, współautorka wystawy.
Wystawa „Portrety i metafory życia” zostanie otwarta w piątek, 11 czerwca o godz. 18. zwiedzanie będzie bezpłatne.