„Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice”, to wystawa fotografii autorstwa Jacka Tabora, prezentująca bogactwo przyrodnicze w obrębie Elektrowni Kozienice. Wernisaż, za którego organizację odpowiada Enea Wytwarzanie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, można było podziwiać w siedzibie Lasów Państwowych w Radomiu, w dniach od 16 listopada do 14 grudnia tego roku.
– Mamy przyjemność gościć u siebie w budynku wystawę „Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice”. To jest efekt współpracy naszej wspólnej z Eneą Wytwarzanie, która trwa już wiele lat (…) Ta wystawa jest bardzo ciekawa, dlatego że skupia w sobie taką idee, że przyroda jest wszędzie i bioróżnorodność jest wszędzie, wystarczy tylko poszukać. Tutaj wykonano bardzo dużą inwentaryzację otoczenia Elektrowni Kozienice, na którą na pewno, na tą przyrodę wpływają również lasy które są w okolicy – mówi Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
15 grudnia, wystawa została przeniesiona do Muzeum Regionalnego w Kozienicach, gdzie odbył się wernisaż.
– Jednym z największych i najstarszych projektów jakie prowadzimy jest to ochrona środowiska i nasz wpływ na bioróżnorodność tych ekosystemów. Na dzisiejszej wystawie będą mieli Państwo przyjemność pooglądać różne gatunki płazów, gadów, ssaków, ptaków, ryb które bytują w otoczeniu Elektrowni Kozienice – mówi Marcin Łukasiewicz, wiceprezes zarządu Enea Wytwarzanie ds. Pracowniczych
Wystawa została podzielona na cztery tematyczne moduły, w których możemy znaleźć: roślinność i różne typy siedlisk, wybrane gatunki roślin i porostów znajdujących się pod ochroną oraz rzadkie storczyki i mszaki pełniące funkcje glebochronną. W ostatniej części pokazano charakterystyczne gatunki zwierząt w różnych siedliskach oraz owady zapylające współżyjące z ogromną obfitością roślin miododajnych znajdujących się w obrębie Elektrowni.
– Pokazuje tutaj w sposób szczery, autentyczny, bogactwo przyrodnicze Elektrowni Kozienice. Każde zdjęcie jest wykonane tu, na naszym terenie Elektrowni Kozienice Enea Wytwarzanie. Na każdym niemalże zdjęciu, możemy dostrzec charakterystyczne elementy przyrodnicze, pokazujące bogactwo – mówi Jacek Tabor, autor wystawy oraz prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Za organizację wystawy odpowiadają: Enea Wytwarzanie, Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach, gdzie do 14 stycznia 2022 roku, będzie można podziwiać wystawę autorstwa Jacka Tabora.