Robert Fiszer banner
Radom Pogoda

Biblioteczki plenerowe oraz ławki literackie w Radomiu

W Radomiu, pojawiły się właśnie biblioteczki plenerowe oraz ławki literackie ulokowane w różnych częściach przestrzeni miejskiej. Inicjatywa bezpłatnej wymiany książek oraz promocja czytelnictwa i artystów związanych z naszym miastem, to projekty zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.

Biblioteczki stanęły w sześciu miejscach na terenie Radomia. Dwie z nich znalazły się w parku imienia Tadeusza Kościuszki, po jednej w parku Leśniczówka i Parku Ustronie z kolei dwie ostatnie, na placu Jagiellońskim oraz przed Miejską Biblioteką Publiczną. Wymiana książek odbywa się według zasady bookcrossingu i towarzyszy jej szlachetna idea.

– Te biblioteczki nazywane są różnie, mianowicie: biblioteczki plenerowe, mobilne, budki czytelnicze czy budki bookcrossingowe. Ale nazwa, to zupełnie nie ma znaczenia, istotna jest idea tych biblioteczek, a ideą właśnie biblioteczek plenerowych – bo ja tak je nazwałam – jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa i wymiana książek (…) Instrukcja krótka, taka najkrótsza, to jest: weź – przeczytaj – odłóż – mówi Pani Ewa Suwała, pomysłodawczyni projektu “Biblioteczki Plenerowe”.

Z Biblioteczek może – bezpłatnie – korzystać każdy czytelnik, chociaż jak wspomina Pani Ewa Suwała, jedna z pomysłodawczyń projektu, przedsięwzięcie skierowane jest gównie do osób starszych.

– Osoby starsze ze względów finansowych, nie zawsze mogą pozwolić sobie na zakup książki, a korzystając z biblioteczki mają dostęp do wielu pozycji. Czytając, zainspirują się i później mogą tego autora książki, czytać i sięgać po nie w bibliotece bądź w księgarni – mówi Pani Ewa Suwała, pomysłodawczyni projektu “Biblioteczki Plenerowe”.

Szesnastu pisarzy, szesnaście fragmentów utworów literackich, wreszcie – szesnaście ławek w przestrzeni miejskiej, na których znalazły się tabliczki z kodami QR, które odsyłają nas do twórców związanych z Radomiem oraz konkretnych książek. Jedyne co należy zrobić, to zeskanować kod, który przekieruje nas na stronę internetową Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie będziemy mogli zaznajomić się z fragmentami teksów oraz biogramami i plikami audio artystów.

– Pomysł na projekt nie jest nowatorski, podejrzałam go w moim rodzinnym mieście – Będzinie. Takie ławeczki literackie znajdują się też w innych miastach w Polsce między innymi w Krakowie, ale pomyślałam, że sprawdzą się w Radomiu. Zwłaszcza, że kilkoro znaczących pisarzy pochodzi z naszego miasta, czy też jest z nim związanych. Radom przyznaje też dwie nagrody literackie, jedną regionalną, drugą ogólnopolską. Nagrodę Gombrowicza, która rośnie w siłę, stąd też jedna ławeczka poświęcona jest właśnie nagrodzie literackiej – mówi Pani Eliza Wesołowska-Szwede, pomysłodawczyni projektu “Ławki Literackie”.

Ławki stanęły między innymi w Parkach: Tadeusza Kościuszki, Starym Ogrodzie, Leśniczówce, na Gołębiowie oraz przy placu Jagiellońskim i na osiedlu XV-lecie. W większości przypadków, fragmenty tekstów wymienionych twórców, są tematycznie połączone z lokalizacją poświęconej im ławki.

– Pomysł też jest fajny, dlatego że jest rozwojowy. Takie tabliczki z QR kodem mogą się znaleźć na niemalże każdej ławce w mieście. Także, cieszę się ze mieszkańcom spodobał się ten projekt, zagłosowali na niego, za co bardzo serdecznie dziękuje. Oczywiście te podziękowania należą się też Bibliotece Miejskiej, która odpowiada za realizację tego projektu – mówi Pani Eliza Wesołowska-Szwede, pomysłodawczyni projektu “Ławki Literackie”.

Projekty zostały zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 i pochłonęły łącznie ponad 150 tysięcy złotych.

Podziel się z innymi

O autorze

Avatar

Tytuł REKLAMA

REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA REKLAMA

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszech serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close