Dyrekcja Radomskiego Szpitala Specjalistycznego podpisała porozumienie z przedstawicielami szpitala w Krychnowicach ws. przeniesienia Poradni Leczenia Uzależnień, która do tej pory funkcjonowała w strukturach miejskiej lecznicy. Zmiana organu prowadzącego nie spodobała się lekarzom, terapeutom oraz pacjentom. Decyzji ws. poradni nie zmieniła nadzwyczajna sesja rady miejskiej, która odbyła się we wtorek.
Podczas sesji władze Radomia przekonywały, że przeniesienie poradni było koniecznością. Jednocześnie wiceprezydent Jerzy Zawodnik zapewniał, że wprowadzone zmiany nie odbiją się negatywnie na pacjentach.
– Myślę, że to jest bardzo dobry krok dla pacjentów. My borykamy się z problemami lokalowymi. W tym miejscu, w którym dzisiaj znajduje się poradnia, ten budynek przeznaczyliśmy na rehabilitację. Dzisiaj budynek przy ulicy Giserskiej jest w fatalnym stanie, musimy ten oddział przenieść do innego budynku. I stary budynek ginekologii jest na to przeznaczony – wyjaśnił Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.
Władze miasta uspokajały, że przeniesienie poradni nie będzie oznaczało utraty pracy przez lekarzy.
– Wszyscy pracownicy, którzy dzisiaj pracują na umowę o pracę to zatrudnienie będą mieli. Ci, którzy pracują na umowę zlecenie, jeżeli będą tylko możliwości prawne, będą na to pozwalały, to też tę umowę zlecenie w szpitalu w Krychnowicach będą mieli – dodał wiceprezydent Zawodnik.
Oprócz tego wiceprezydent Zawodnik przekonywał, że szpital w Krychnowicach specjalizuje się w leczeniu uzależnień i ma do tego odpowiednie zaplecze. Inne zdanie na ten temat ma poseł Anna Kwiecień, która jako wiceprezydent Radomia zajmowała się m.in. służbą zdrowia.
– Dzisiaj prezydent pozbawia się wpływu na jakość, a właściwie na istnienie tej poradni, bo jeżeli inny organ tworzący, jakim jest Urząd Marszałkowski, nie wiem, za rok, za dwa, zdecyduje o tym, że ta poradnia jest zbyteczna, bo np. przynosi straty to może w ogóle zniknąć z mapy miasta Radomia taka poradnia. Ja pragnę podkreślić, że w Kielcach funkcjonują cztery takie poradnie. W naszym mieście do tej pory funkcjonowały dwie – powiedziała Anna Kwiecień, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Zdaniem lekarzy, przeniesienie poradni odbije się negatywnie na pacjentach. A wszystko przez to, że zostanie przerwana dotychczasowa terapia. Jednocześnie terapeuci alarmują, że w Radomiu z problemem alkoholowym boryka się coraz więcej osób.
– W Radomiu można tak to określić, że jest to katastrofa humanitarna. Jeżeli u nas jest pięć tysięcy osób w rejestrze to szacunkowo można określić, że ludzi uzależnionych od alkoholu w Radomiu jest około 15 tys. – poinformował Marek Basiejko z Poradni Leczenia Uzależnień w RSS.
Ostatecznie podczas sesji przegłosowano wniosek, który utrzymał w mocy włączenie Poradni Leczenia Uzależnień w struktury szpitala w Krychnowicach.