Nie będzie zwolnień, ani przenoszenie stanowisk w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Tak informację przekazali na wtorkowej konferencji prasowej politycy PiS oraz urzędnicy.
– Nie ma mowy o tym, żeby mówić o jakichkolwiek zmianach związanych ze zmniejszeniem zatrudnienia czy przenoszeniem osób. Takiego działania nigdy nie było w planach – mówił Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.
Konferencja prasowa to odpowiedź na pojawiąjące się informacje o zwolnieniach związane z wprowadzonym 1 października zarządzeniem wojewody zmieniającym regulamin organizacyjny w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Obawy o ruchy kadrowe miał m.in. były kierownik radomskiej delegatury urzędu.
– Status tych pracowników zmalał, nie ma już kierowników. Dzisiaj ci ludzie są starszymi inspektorami wojewódzkimi, nie mają upoważnień do podpisywania w imieniu wojewody, więc status jest co raz mniejszy. Obawiam, się żeby przypadkiem nie było pomysłów, aby proponować tym pracownikom przejście np. do Warszawy i wtedy de facto wyłączenie ich tutaj z pracy w Radomiu – mówił 11 października Rafał Rajkowski, były kierownik radomskiej delegatury.
Takich zmian nie będzie – zapewnia jednak wojewoda.
– Zmieniamy funkcjonowanie i znaczenie delegatur. Rola kierowników delegatur znacznie wzmacnia się. Będą koordynatorami spraw związanych z funkcjonowaniem struktur urzędu. Nie może być sytuacji, że w delegaturach są jakiekolwiek wątpliwości, kto i jak zarządza oraz jakie są podejmowane decyzje – mówił wojewoda Sipiera.
– Uspokajam jeszcze raz wszystkich pracowników, że nie ma takich zakusów, aby likwidować jakiekolwiek stanowiska pracy. Kierownicy zostali koordynatorami w wydziałach, a dyrektorzy w Warszawie nadzorują te wydziały, także nic się nie zmieniło – dodał z kolei Krzysztof Murawski, obecny kierownik radomskiej delegatury MUW w Warszawie.
PiS chce centralizować struktury państwowe zapewnił z kolei na konferencji – poseł Marek Suski.
– Pojawiły się niesprawdzone plotki o tym, że mamy zamiar likwidować delegatury, przenosić etaty do Warszawy i realizować tego rodzaju działania, które w gruncie rzeczy są w programie opozycji. Chodzi o likwidację województw, stanowisk wojewody, delegatur i przekazania wszystkiego sejmikom samorządowym. My jesteśmy przeciwni „landyzacji” kraju. Chcemy, żeby władza centralna miała uprawnienia wystarczające, żeby państwo było zintegrowane, żeby nie było dezintegracji poprzez osłabianie struktur państwowych – argumentował poseł Marek Suski.
Warto jednak wspomnieć, że w sobotę wchodzi w życie nowy statut mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, który przewiduje m.in. powstanie nowych wydziałów w miejsce wydziałów zreorganizowanych, co z kolei wymusza przyjęcie nowego regulaminu organizacyjnego urzędu.