Zakończył się pierwszy rok funkcjonowania kierunku medycznego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.
– Mamy dobrą opinię jeżeli chodzi o przygotowanie tych studentów. „Materiał” jest dobry, jeżeli można tak nazwać studentów. Oni są bardzo solidni, uczą się – stwierdził prof. Zbigniew Łukasik, rektor UTH.
Za dwa lata pierwsi studenci będą odbywać zajęcia praktyczne na oddziałach klinicznych. Już wiadomo, że nie w szpitalu miejskim przy Tochtermana, a w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na radomskim Józefowie.
– W miejskim szpitalu jest problem ze względu na brak pomieszczeń, nie ma tam sal seminaryjnych. Ale chcielibyśmy prowadzić zajęcia także tam – powiedział rektor Łukasik.
Tyle, że na razie konkretów brak – o czym w programie „Kontrast Plus” mówił wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.
– Nigdy nie dostaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi na pytania, które zadawaliśmy: Jak ma wyglądać ta współpraca? Czego Uniwersytet od nas oczekuje? Jakie ewentualnie oddziały chcieliby, żebyśmy przemianowali na -kliniczne? – powiedział Jerzy Zawodnik.
Wiceprezydent stwierdził, że decyzja w tej sprawie najprawdopodobniej jest już jasna.
– Mam takie bezpośrednie wrażenie, że Uniwersytet chętnie współpracuje ze szpitalem na Józefowie. Nie ma co ukrywać, że dziekan tego wydziału jest kierownikiem jednego oddziałów na Józefowie – powiedział Zawodnik.
Na konferencji prasowej potwierdził to także retor, choć zaznaczył, że żadna ostateczna decyzja ws. oddziałów klinicznych nie zapadła.
– Nowe kadry, które zatrudniamy, pracują na Józefowie. Dlatego, że są sale seminaryjne i szpital chętnie widzi tam studentów. Dlatego to właśnie tam powstają pierwsze oddziały kliniczne – zaznaczył prof. Łukasik.
Na dzień dzisiejszy wiadomo, że w ramach kierunku medycznego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym przy szpitalu na Józefowie mają postać m.in. kliniczne oddziału neurochirurgii, onkologii oraz anestezjologii. Przypomnijmy, że trwa nabór na drugi rok medycyny na UTH. Chętnych jest ponad 1300. Miejsc na studiach stacjonarnych – 90.