We wtorek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu dyskutowano na temat przekazania Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej ministerstwu rolnictwa. Pierwsze dyskusje na ten temat prowadzono jeszcze w 2016 roku. Zdaniem nauczycieli, a także rodziców uczniów uczęszczających do „Agrotechnika”, przekazanie szkoły ministerstwu wiązałoby się przede wszystkim z odpowiednim wyposażeniem samej placówki oraz zakupem nowoczesnego sprzętu rolniczego. Według radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, formalności po stronie miasta związane z przekazaniem szkoły trwają zbyt długo.
– Trwa to trzy lata. To jest taka zabawa w ciuciubabkę, bardzo dobrze określił to przewodniczący rady rodziców, że to jest taka gra w ping – ponga, że próbujemy sobie odbijać piłeczkę. Ministerstwo jest zainteresowane przejęciem tej szkoły, potrzebuje tylko zgody władz miasta. My trzy lata próbujemy wydzielić grunty tych, które miasto nie chce przekazać do ministerstwa i dobrze, że nie chce, bo to są atrakcyjne grunty, które należy przeznaczyć na cele miejskie. Środowisko szkolne jest zaniepokojone tą sytuacją i poprosili o zwołanie takiej sesji – powiedział Dariusz Wójcik, przewodniczący klubu radnych PiS.
Z kolei władze Radomia przekonywały, że przekazanie szkoły wiąże się z odpowiednimi działaniami związanymi chociażby z gruntami należącymi do placówki, a to wymaga spełnienia odpowiednich warunków i przede wszystkim czasu.
– Przekazanie szkoły to jest przekazanie określonego majątku. W tym przypadku nie tylko budynków, ale też terenów związanych z ziemią. Nasza szkoła jest na Mazowszu jedyną w dużym mieście. I pan prezydent ponosi odpowiedzialność za to, co jest przekazaniem terenów wraz ze szkołą. Jeżeli jest szkoła rolnicza na terenie wiejskim to nie ma problemu, jeśli chodzi o przyszłość tego terenu. Natomiast odpowiedzialność za duży obszar ziemi w atrakcyjnej miejscu, związany z procedurami ze zgodnością z prawem jest wielką odpowiedzialnością i tylko dlatego stąd wynika, że to trwa dwa lata – stwierdził Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
Możliwe, że stosowna uchwały rady miejskiej w sprawie przekazania „Agrotechnika” ministerstwu rolnictwa zostanie przedstawiona radnym do końca lutego.