Gmina Białobrzegi nawiązała współpracę z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Obie strony będą kooperować na niwie edukacyjno-dydaktycznej.
– Dla naszej gminy to jest zaszczyt, że będziemy mogli współpracować w różnych dziedzinach z naszą, radomską uczelnią. Ta współpraca będzie odbywała się na trzech płaszczyznach – powiedział Adam Bolek, burmistrz gminy Białobrzegi.
Pierwsza z nich to kontynuacja Białobrzeskiego Uniwersytetu Dziecięcego, którego głównym celem jest pomoc w rozwoju potencjału twórczego i intelektualnego dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz przekazanie wiedzy i umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki.
– Tym razem właśnie z pomocą radomskiego uniwersytetu. Tej uczelni, która pomoże nam profesjonalnie to zorganizować – dodał gospodarz wtorkowej konferencji.
Drugie pole współpracy to organizacja uniwersytetu trzeciego wieku, czyli stworzenie atrakcyjnej oferty dydaktycznej dla osób starszych. Trzeci aspekt to z kolei pomoc białobrzeskiej młodzieży w wejściu na ścieżkę szkolnictwa wyższego.
– Serdecznie zapraszamy młodzież z Białobrzegów do Radomia na studia, a mamy coraz szerszą ofertę studiów na różnych wydziałach. Od humanistyki, nauk społecznych po nauki techniczne – wyjaśnił prof. dr hab. Sławomir Bukowski, rektor UTH.
Koordynowaniem współpracy będzie zajmowała się prorektor do spraw dydaktycznych i studenckich dr hab. Elżbieta Sałata oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach. Realizacja pomysłów, które narodziły się podczas współpracy to świetny przykład inwestycji w potencjał najmłodszych.
– Doskonała inwestycja, ale to też olbrzymie wyzwanie. Nauczyciele akademiccy jak zaczynali zajęcia z dziećmi, to musieli się troszkę przestawić. Wszyscy jednak twierdzą zgodnie, że mają wielką satysfakcję po takich zajęciach, także tutaj wszyscy uczymy się nieco od siebie – zaznaczyła dr hab. Elżbieta Sałata, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich.
Obie strony mają również nadzieję, że wszystkie idee uda się wdrożyć w życie mimo pandemii koronawirusa, które nieco pokrzyżowała plany dot. uniwersytetu dziecięcego w bieżącym roku szkolnym.
– Uniwersytet Dziecięcy cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety, pandemia nieco zweryfikowała nasze plany, aczkolwiek jesteśmy dobrej myśli i liczymy na dużą frekwencję. Docierają do nas słuchy, że dzieci chcą aktywnie uczestniczyć w zajęciach i liczymy na to, że tych dzieci będzie coraz więcej – przyznał Mateusz Rzeźnicki, zastępca dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach.
Umowa pomiędzy gminą a uniwersytetem została podpisana na czas nieokreślony.