Koalicyjny rząd premiera Donalda Tuska został zaprzysiężony w grudniu 2023 roku. Wirtualna Polska, pół roku po objęciu władzy przez rząd, zleciła sondaż, który miał odpowiedzieć na pytanie, jak Polacy oceniają zmiany w kraju.
W swoim exposé premier Tusk zapewniał o realizacji obietnic: „Cała Polska zna te konkrety. Polska nas będzie z tego rozliczała. Nie boję się tego. Zostaną zrealizowane”. Jednak na razie udało się zrealizować niewiele ze 100 obietnic, na które Tusk dał sobie 100 dni.
Żyje się lepiej czy gorzej?
W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys prawie połowa respondentów stwierdziła, że nie zauważa zmian – tak odpowiedziało 46,8 proc. ankietowanych. Wśród opinii, w przypadku których odnotowano jakiekolwiek zmiany, przeważały oceny pozytywne nad negatywnymi.
Na pytanie: „Pana/Pani zdaniem po ponad pół roku rządów koalicji z premierem Donaldem Tuskiem w Polsce żyje się…”, padły następujące odpowiedzi:
- 46,8 proc. nie zauważa zmian,
- 35,3 proc. uważa, że żyje się lepiej (w tym 21,7 proc. twierdzi, że „raczej lepiej”, a 13,6 proc., że „zdecydowanie lepiej”),
- 17,5 proc. ocenia, że żyje się gorzej (z czego 9,3 proc. uważa, że „zdecydowanie gorzej”, a 8,2 proc., że „raczej gorzej”).
Reszta nie potrafiła określić swoich poglądów.
Wpływ sympatii politycznych
Oceny różniły się znacząco w zależności od sympatii politycznych uczestników badania. Wśród wyborców koalicji rządzącej (KO, Trzecia Droga, PSL, Lewica):
- 72 proc. uważa, że żyje się lepiej,
- 27 proc. nie widzi zmian,
- nikt nie uważa, że żyje się gorzej.
- 1 proc. pytanych nie ma zdania.
Wśród zwolenników opozycji (Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja):
- 1 proc. ocenia zmiany pozytywnie,
- 42 proc. uważa, że żyje się gorzej,
- 57 proc. nie odczuwa zmian.
Kobiety i mężczyźni
Sondaż wykazał również różnice w ocenie sytuacji w zależności od płci:
- 46 proc. kobiet uważa, że w Polsce żyje się lepiej,
- 27 proc. mężczyzn podziela tę opinię.